Temat: Rosja

🕓 22.06.2019
📂 Ze swiata
👁 227
🗨
Ateny nad przepaścią. Jak na Grexicie skorzysta Rosja?  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale pozostaną poprawki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Krucha gospodarka Rosji odczuje ewentualne wyjście Aten wraz ze strefy euro lub wraz z Ue. Ten kryzys być może być też lekcją gwoli Moskwy, która buduje swoją unię polityczną i gospodarczą z byłymi radzieckimi republikami - pisze Agencja Reuters. Ale wydarzenia w Grecji grają też na przewaga Władimira Putina, bo odwracają uwagę o konfliktu na Ukrainie.

Rosyjski prezydent otrzymał ponadto okazję, żeby wykorzystać różnice w Starego kontynentu Europejskiej, które mogą naruszyć jedność w sprawie sankcji nałożonych na Moskwę.

Narzędzie przeciw Europie

Schaeuble: Grecja będzie głosować po referendum nad propozycją, której to nie ma

Ale - jak pisze Reuters a mianowicie Rosja jest obecnie 1 z nielicznych krajów, służące do których Ateny mogą zwrócić się z prośbą o pieniądze. Tamtejsze państwowe pro-kremlowskie media przedstawiają UE jako zdyskredytowane i dysfunkcyjne królestwa na granicy upadku.

- Myślę, że grecki recesja możemy traktować jako narzędzie przeciwko Niemcom i Unii Europejskiej - powiedziała Reutersowi Jewgienia Albats, wybitna rosyjska komentatorka i wydawczyni magazynu "New Times" - Tak jak robili to Sowieci jak i również KGB w czasach lodowatej wojny, gdy wykorzystywali ubogie kraje i rządy przy wojnie z zachodnią cywilizacją - dodała.

Rosyjskie państwowe media przedstawiają kryzys w Grecji jako zaczątek problemów Unii Europejskiej. Proponują, że gdyby Grecja opuściła strefę euro to dodatkowymi krajami, które poszłyby przy jej ślady byłyby Czechy, Irlandia, Hiszpania i Włochy.

"Grecja - prawie koniec" i "Grecka utwór tragiczny, rozwód już blisko" - to tylko niektóre wraz z nagłówków kontrolowanych przez Kreml stacji Rossija 24 jak i również dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Imperium upada

Eduard Limonow, polityk skrajnej lewicy, przy artykule dla "Izwiestii" zatytułowanym "Kruszące się imperium" pisze, że wiele krajów ma powody, aby opuścić Unię Europejską, ale Grecja zostanie pierwszym, który zdobędzie się na odwagę, żeby wówczas zrobić. "Wszystko jest podłe, wszystko zmierza ku rozpadowi europejskiego imperium" - pisze Limonow.

Hellada nad przepaścią. A Hiszpanie solidaryzują się z Atenami

Kreml odrzuca jednak aluzje, że może uratować swoich prawosławnych braci i twierdzi, że grecki kryzys to problem Aten i wierzycieli, a nie Moskwy.

Z nutą "schadenfreunde" (przyjemność czerpana z cudzego nieszczęścia) Moskwa wyraziła zaniepokojenie "negatywnymi konsekwencjami" greckiego kryzysu dla UE, a bank centralny jak i również resort finansów zapewniły, że rosyjska gospodarka i rynki finansowe nie zostaną równo dotknięte.

Rosja posiada stosunkowo małą ekspozycję dzięki greckie banki i kredyt publiczny, ale Grexit ograniczyłby apetyt na ryzykowne aktywa, a właśnie tak postrzegany jest rosyjski kapitał.

Czy Putin pomoże?

Niewykluczone, że Putin czeka na najlepszy moment, aby przyjść Grecji ze wsparciem, lub że grecki premier Aleksis Cipras poprosi w krańcowej chwili Moskwę o pomoc finansową, po tym jak polski dwukrotnie złożył wizytę w Rosji.

Waszyngton lobbuje u europejskich przywódców, żeby zrobili wszystko żeby wspierać Grecję. Jeżeli Ateny wyjdą z eurolandu ogólne rynki będą zakłócone, natomiast Grecja może zablokować wydłużenie europejskich sankcji wobec Rosji.

Niektórzy rosyjscy eksperci chcą, aby Grecja porzuciła Europę oraz NATO i przyłączyła się do zdominowanej przez Moskwę Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która powstała, aby rzucić wyzwanie gospodarczej sile UE, Chin i Stanów Zjednoczonych.

Szef eurogrupy: całkowicie wadliwe twierdzenie, że porozumienie spośród Grecją jest nieopodal

Rosjanie mają swój kryzys

Rosja musi być jednak ostrożna, bo przykład z Brukseli pokazuje, że utrzymanie wielkiego bloku politycznego może stać się zawiłe, szczególnie jeśli EUG rozszerzy się poza granicę Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii jak i również Kirgistanu.

Zarówno Grecja jak i Rosja poinformowała, że na niedawnym szczycie gospodarczym w Petersburgu, dokąd doszło do spotkania Putina i Ciprasa, nie omawiano kwestii pomocy gospodarczej. Efektem rozmów było podpisanie porozumienia w sprawie budowy gazociągu.

Rosja przechodzi za pośrednictwem własny kryzys gospodarczy, pogłębiany przez skutki zachodnich sankcji i spadki cen ropy naftowej, która jest najważniejszym produktem eksportowym. Ratowanie innego kraju może wywołać gniew Rosjan, zmagających się wraz z ogromnymi problemami finansowymi.

Autor: sa3sa3
Ze swiata
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Asahi Group kupuje SABMillera a mianowicie Tyskie, Lech zmienia właściciela
Japońska Asahi Group kupi od AB InBev aktywa koncernu piwnego SABMiller w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym danym marki piwa takie jak Tyskie i Lech odmienią właściciela. W łapy Japończyków przejdą też czeski Pilsner Urquell…...
Apple łata luki. Po wycieku nagich zdjęć gwiazd  Informacje
Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą przedłożyć opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa…...
Apple chce podbić serca biznesmenów. iPad-gigant wystarczy?  Informacje
Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie ma świadomość, dlaczego "Wygrałeś bilety w olimpiadę". Uważaj na świeże oszustwo Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy…...
Andrzej Kozłowski nowym prezesem Emitela
Emitel, firma będąca operatorem wszelkich multipleksów naziemnej telewizji w naszym kraju, będzie mieć nowego prezesa. Spółką pokieruje Andrzej Kozłowski. Zastąpi wieloletniego prezesa Przemysława Kurczewskiego, który zasiądzie po radzie nadzorczej spółki.…...
AmRest współpraca z Microsoftem, kwiecień 2019
AmRest, europejski właściciel wielu marek gastronomicznych, metrów. in. KFC, Pizza Hut, Burger King, PizzaPortal czy Starbucks, rozpoczyna współpracę wraz z Microsoftem nad swoją cyfrową transformacją. Spółka zapowiada, hdy będzie dążyć do…...
Amazon światowym gigantem
Amazon już od dawna nie jest po prostu księgarnią internetową, którą posiadał być wedle pierwotnego planu. Dziś, gdy e-handel stał się równorzędną siłą sprzedażową, firma rozrosła do rozmiarów, które trudno pojąć.…...
Altus i Rockbridge - możliwe nieprawidłowości w funduszach
„Trzeba zmieniać też tę strategię... tę regulację dzielenia zleceń. No bo wiecie... Dzielić wówczas trzeba tam, gdzie jest success fee, nie? Czyli de facto: jak się nabyło ku...…...
Akcyza dla małych browarów na dół. Ceny piwa raczej nie zaakceptować spadną
Akcyza dla małych browarów ma zostać obniżona o pięćdziesiąt proc. Taki plan ma Ministerstwo Finansów, którego według ten krok ma uprościć funkcjonowanie aż 150 małym i średnim polskim browarom. Więcej…...
Nie znaleziono