"Ateny w zonie euro to wysokie ryzyko". Grecy muszą odejść?

🕓 23.07.2019
📂 Ze swiata
👁 126
🗨
Eksperci: by uratować strefę , trzeba pozwolić Grecji wraz z niej wyjść  Ze świata

Aby uratować strefę euro, trzeba pozwolić Grecji z niej wyjść a mianowicie takie stanowisko ws. sytuacji unii walutowej i Aten zajęli znani eksperci we wtorkowych wydaniach brytyjskich dzienników "Financial Times", "Guardian" i "Telegraph".

"Utrzymanie Cypru w strefie euro obejmuje wysokie, długoterminowe ryzyko dla przetrwania unii walutowej jak i również niewielkie nadzieje na wówczas, że Ateny wejdą na ścieżkę stabilnego wzrostu" - pisze na łamach "FT" DeAnne Julius, ekonomistka, była członkini rady polityki pieniężnej Banku Anglii.

Grecka tragedia

Zdaniem Julius "niekończąca się grecka tragedia odrzucić skończy się dobrze gwoli żadnego z jej protagonistów", może jedynie w jeszcze większym stopniu obnażyć niedostatki koncepcyjne unii walutowej pozbawionej "centralnego mechanizmu regulującego deficyty budżetowe, czy też mogącego odpalić znaczące, międzypaństwowe subsydia".

Grecja chce zbliżenia z Rosją. “Sankcje wówczas ślepa uliczka”

Jeśli zatem do strefy euro dzierży wrócić prosperity na najbliższe dekady, to Grecja powinien zostać usunięta z starego kontynentu walutowej. "Nie dlatego, że nalegają na tek krok Niemcy, jednak dzięki solidarnej decyzji wszystkich pozostałych jej członków" a mianowicie pisze ekspertka.

Jej zdaniem Grecja funkcjonuje wyłącznie dzięki pomocy zagranicznej jak i również zastrzykom płynności dla jej banków, które wypłaca Europejski Bank Centralny. Ale EBC może to robić wyłącznie wtedy, jeśli greckie banki będą wypłacalne. Ateny powinny jednak wkrótce zacząć spłacać swoje zadłużenie, w tymże kolejną ratę dla Internacjonalnego Funduszu Walutowego (450 mln euro). Jeżeli Grecja nie zaakceptować będzie w stanie obsłużyć swych długów, sektor bankowy przestanie otrzymywać pomoc EBC, banki zostaną zamknięte, a rząd będzie musiał zaprowadzić kontrolę przepływu kapitałów a mianowicie tłumaczy Julius.

Nowa waluta konieczna?

By przetrwać, Grecja musiałaby wpisać nową walutę, zdewaluować ją i pogodzić się z długotrwałą, wysoką inflacją. "Jednak alternatywa (pozostanie Grecji po unii walutowej) wiąże się z jeszcze większym ryzykiem dla strefy euro" a mianowicie przekonuje Julius.

Ryzyko to ma nie wyłącznie wymiar ekonomiczny, ale także polityczny, ponieważ oznaczałoby to jeszcze większy spadek społecznego poparcia dla rządów przy takich krajach jak Rosja, Hiszpania, Irlandia, gdzie reformy, politykę zaciskania pasa jak i również europejskie pakiety pomocowe wdrożono bez taryfy ulgowej a mianowicie pisze ekspertka.

Na łamach "Guardiana" Hans-Werner Sinn, profesor ekonomii i finansów uniwersytetu w Monachium oraz szef Instytut Badań ponad Gospodarką Ifo pisze, że jednym z możliwych środków zaradczych, które podniosłyby z zapaści strefę euro jest podjęcie decyzji, iż "kraje, które nie są już konkurencyjne (jak Grecja) potrafią wyjść z eurolandu i zdewaluować swoją nową walutę".

Co wraz z Grecją? Tusk: przed Wielkanocą nie będzie porozumienia

Na razie unia walutowa operuje "jak unia transferowa", w której krajom pogrążonym w zastoju dostarcza się "kredytów z funduszy publicznych przy oprocentowaniu bliskim zeru, co faktycznie z czasem może się zwyczajnie przerodzić w transfery pieniędzy" - argumentuje Sinn.

Łatwiej drogi nie zaakceptować ma

Szef międzynarodowej firmy konsultingowej Capital Economics Roger Bootle pisze na stronach dziennika "Telegraph", że Grecja wkracza "na drogę w kierunku nędzy, z której nie zaakceptować ma łatwej ucieczki".

Ocenia, że metody naprawy gospodarki i finansów ciebie, jakie Europa i kredytodawcy chcą narzucić Atenom, nie zaakceptować mogą ich uratować, bowiem Grecja potrzebuje teraz "zwiększenia popytu".

W doświadczeń Bootle'a sytuacja Grecji wręcz pogorszy się, bo recepty wystawiane Grecji przez UE nie wygenerują popytu, a panująca w strefie euro deflacja sprawi, że seks długu Grecji do jej PKB stanie się bardziej niekorzystny (spada bowiem cena PKB liczona w euro).

Lekarstwo, jakie eurogrupa, MFW i EBC chcą zaaplikować Atenom, to "destruktywna droga przez czyściec" - pisze dalej Bootle jak i również konkluduje: "Grecja powinna wyjść ze strefy euro i pozwolić, by jej nowa waluta straciła wiele w wartości, być może chociażby 30-40 proc. ".

Być może przeczuwając, iż podniosą się takie głosy, grecki premier Aleksis Cipras zapowiedział zacieśnienie współpracy Tunezji z Rosją. Szef greckiego rządu ma przybyć 12 kwietnia do Moskwy.

Czeka na pieniądze

Grecja, która została uratowana zanim bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro jak i również MFW, w ostatnich tygodniach znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Ale eurogrupa i EBC postawiły materię jasno: warunkiem wypłacenia szóstej, 2 mld euro, to znaczy kolejnej transzy z pliku pomocowego dla Aten, wydaje się być przedstawienie, a następnie zastosowanie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie pierwotnego ocenie kredytodawców.

Jak dotąd Ateny i pierwotnego kredytodawcy nie zdołali nawiązać w tej sprawie porozumienia; dopomina się, że przełom przy tych negocjacjach nastąpi przed chwilą po świętach.

Autor: papiis01
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Efekty programu Rodzina 500 plus w Polsce
Zmniejszenie ubóstwa pośród rodzin - to jeden z zauważalnych skutków rządowego programu Rodzina 500 dodatkowo, uważa minister Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem coraz w mniejszym stopniu osób zgłasza się do pomocy społecznej.…...
E-składka - wartość wpłat do ZUS
W połówce maja przekroczyliśmy kwotę więcej niż 100 mld zł we wpływach w ramach e-składki - informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Ocenia ona, że wprowadzenie przez ZUS e-składki uporządkowało…...
Długi Polaków - raport KRD 2018 r.
W najbliższą sobotę 17 listopada obchodzony jest Dzień bez Długów. Z tego powodu Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej przygotował raport dot. zadłużenia Polaków. Wynika wraz z niego, że ponad…...
Dwukadencyjność w samorządach - rozwiązanie PiS. Jak go obejść?
Prawo jak i również Sprawiedliwość chce ograniczyć liczbę kadencji wójtów, burmistrzów jak i również prezydentów miast do trzech. Nowe przepisy miałyby wkroczyć w życie jeszcze zanim przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Są jednak…...
Drugi dzień Davos. Prezydent Rowhani: Iran za 30 lat wśród 10 najbogatszych królestw świata  Informacje
Noblista trzeźwo ocenia bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent przy Davos: głosy o wspaniałej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze gadki z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie…...
Doradca emerytalny w ZUS
W dwóch oddziałach ZUS - w Zabrzu jak i również II w Warszawie a mianowicie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego. Będzie wyjaśniać ewentualnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury i wspomoże wyliczyć wysokość…...
Donald Trump i jego kierowanie. Rekord bogactwa
Majątek osób, które prezydent elekt USA Donald Trump wybierał dotąd do swej administracji, wg "Forbesa" i odmiennych źródeł przekracza 14 mld dol. Największą fortunę posiada nominowana na minister oświaty Betsy DeVos;…...
Dochód podstawowy po fińsku. Na wstępie wyniki eksperymentu
Wprowadzenie dochodu podstawowego nie wpłynęło pozytywnie na najęcie, ale poprawiło "poczucie dobrobytu" u świadczeniobiorców wynika ze wstępnych ustaleń raportu opublikowanego 8 lutego przez fińskie ministerstwo zdrowia i kwestii socjalnych oraz urząd…...
Nie znaleziono