Czesi nie poprą naszej skargi. "Małe nadzieje w pozytywne rozpatrzenie"

🕓 13.07.2019
📂 Ze swiata
👁 78
🗨
Czechy. Rząd nie przystąpi do odwiedzenia skargi Polski na limity zanieczyszczeń  Ze świata

Czeski rząd zdecydował w środę, że nie przyłączy się do skargi Polski jak i również Bułgarii na unijne limity zanieczyszczeń powietrza. Gabinet wybierał między propozycją ministerstwa przemysłu, które było za uczestnictwem w sporze i gwarancji środowiska, które było przeciwko.

- Jesteśmy przekonani, że są małe nadzieje na pozytywne rozpatrzenie skargi – powiedział po posiedzeniu rządu wicepremier i minister środowiska Richard Brabec.

Rząd walczy wraz z smogiem. Miliardy złotych na sieci ciepłownicze i geotermię

Agencja CTK zauważa, że pomysłodawcą przyłączenia się do odwiedzenia skargi na limity skażeń, które Unia Europejska przyjęła w 2017 roku, stało ministerstwo przemysłu i gospodarki. Przedstawiciele resortu są zdania, że dobrym rozwiązaniem byłoby przyłączenie się do skargi po stronie Polski.

Minister przemysłu i handlu Tomasz Huener w wyszkolonej na posiedzenie rządu ekspertyzie między innymi stwierdzał, że limity powodują wzrost inwestycji o charakterze ekologicznym, które "wywołają wzrost cen ciepła jak i również prądu, a to być może spowodować stosunkowo szybki rozpad centralnego systemu dostarczania ciepła" - cytuje CTK towary resortu.

Przemysł krytykuje

Decyzję gabinetu skrytykował Związek Przemysłu i Transportu. - Negatywne stanowisko rządu wydaje się dla nas rozczarowaniem. Naszym w mniemaniu Republika Czeska nie broni swoich interesów. Takie działanie oceniamy jako bardzo ryzykowne i jako negatywny znak od rządu – powiedział przewodniczący związku Jaroslav Hanak.

Jego zdaniem Komisja Europejska narusza stabilność i przewidywalność środowiska inwestycyjnego, co jest podstawowym parametrem gwoli wzmocnienia konkurencyjności Europy na światowych rynkach.

Niemcy przeznaczą miliard € na walkę ze spalinami w miejscowościach

Z tegoż punku widzenia "nie można zaakceptować, by gabinet nie zaakceptować reagował na kroki KE, które bezpodstawnie obniżają wartość zrealizowanych inwestycji" – mówił przewodniczący Związku Przemysłu i Transportu.

Szef stowarzyszenia ciepłownictwa Martin Hajka uważa, ze gabinet uległ naciskowi organizacji pozarządowych. - Gdyby Republika Czeska przyłączyła się do skargi, uzyskałaby status dodatkowego uczestnika sporu, co przede wszystkim oznaczałoby prosty dostęp do informacji na temat przebiegającym postępowaniu sądowym – powiedział Hajek.

Plany przyłączenia się do skargi krytykowało ministerstwo środowiska a także organizacje ekologiczne. Przeciwnikiem tego rodzaju rozwiązania był sam premier Andrej Babisz.

Każdy mieszkaniec "spala" 63 papierosy dziennie. Przerażający raport o smogu

Aktywiści organizacji Greenpeace wywiesili we wtorek na gmachu ministerstwa przemysłu wielki transparent z napisem "ministerstwo węgla i smogu". Połowa produkowanej przez Czechy energii elektrycznej pochodzi wraz z węgla.

Skarga dzięki limity emisji

Na zaczątku kwietnia 2017 roku lokalny resort środowiska poinformował, hdy 10 marca 2017 roku kalendarzowego Polska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciw Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE skargę na dyrektywę odnośnie zobowiązań do redukcji emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów, amoniaku i niemetanowych lotnych związków organicznych. Unijna dyrektywa ustanawia nowe limity głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla państw UE.

Chodzi o nowelizację dyrektywy o krajowych pułapach zakażeń (NEC), nad którą operacje zakończyły się pod koniec 2016 roku. Nowe przepisy mają zredukować emisję niesprzyjających substancji z przemysłu, obrotu drogowego, elektrowni i rolnictwa. Krajowe zobowiązania do emisji mają dotyczyć okresu po 2020 roku, ale ustalono też cele na sezon od 2030 roku.

Ostatnio Bułgaria ogłosiła, hdy poprze Polskę, argumentując, że nowe zasady zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu i konkurencyjności gospodarki kraju.

Autor: Апполинарий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Cyfrowy Polsat wypłaci dywidendę za 2016 rok
Należący do Zygmunta Solorza Cyfrowy Polsat zdecydował się podzielić zyskami zbytnio 2016 roku ze swymi akcjonariuszami. Medialno-telekomunikacyjny gigant wypłaci pieniądze swoim właścicielom na raz pierwszy od trzy lat. • Cyfrowy Polsat…...
Coraz więcej zezwoleń na pracę cudzoziemców
Nawet milion podwładnych może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w cudzoziemskich firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...
Cook, Nadella, Chen, Barra. Zestawienia najlepszych prezesów 2014 roku  Ze świata
Rok 2014 to kolejny kryzysowy rok. Z kłopotami, niejednokrotnie niezawinionymi przez siebie musieli mierzyć się szefowie najważniejszych firm na świecie. Jak na przykład sobie poradzili? CNN Money opracował ranking najlepszych…...
Co typ sylwetki mówi na temat problemach zdrowotnych?
Czy wiesz, że twój typ sylwetki może stwierdzić wiele o twoich kłopotach zdrowotnych? W zależności od czasu tego, czy twoja postać to "jabłko", "gruszka" lub może "klepsydra" można docenić, jakimi chorobami…...
Co oferuje klientom Volkswagen Bank Polska
Z Mikołajem Woźniakiem, prezesem zarządu Volkswagen Bank Polska rozmawiamy w ten sposób, jak w dzisiejszych latach zmienia się finansowanie pojazdów, na co możemy polegać w obliczu ustawy o elektromobilności i jakie istnieją…...
Cięcia na sponsoring w energetyce. Pismo ministra Tchórzewskiego
"Uważam za niezbędne ograniczenie wydatków dzięki promocję i sponsoring przy pierwszym kwartale 2019 r. do niezbędnego minimum" - czytamy w piśmie, które w połowie stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski wysłał…...
Chiński startup Luckin Coffee vs Starbucks. Jak piją kawuchę Chińczycy
Luckin Coffee istnieje w branży zaledwie rok, ale mierzy bardzo wysoko. Jego szefowa, Qian Zhiya nie skrywa, że jest w stanie przeznaczyć na pozyskiwanie klientów 150 mln dolarów. Po ciągu roku…...
Chiny wydały równowartość 297 miliardów dolarów na badania  Ze świata
Chińska przedsięwzięcie budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer otrzymał słony rachunek…...
Nie znaleziono