Pakt tytoniowy upadnie? "Potrzeba skuteczniejszych przyrządów walki"

🕓 28.07.2019
📂 Ze swiata
👁 100
🗨
Europosłowie chcą zakończenia współpracy z koncernami tytoniowymi  Wraz ze świata

Kończy się umowa o współpracy pomiędzy Philip Morris International an Unią Europejską w obszarze walki z przemytem jak i również handlem nielegalnymi papierosami. Posłowie apelują, żeby Komisja Europejska nie podpisywała nowego porozumienia z koncernem.

Nielegalny handel produktami tytoniowymi daje budżetowi UE ponad dziesięciu mld euro strat rocznie. Przemyt papierosów to odrzucić tylko cios dla unijnej polityki zdrowotnej. Pieniądze osiągnięte na tym procederze przyczyniają się także pośrednio do finansowania innych obszarów przestępczości zorganizowanej.

Pieniądze za wycofanie sprawy z sądu

E-papieros jak zwykły. Nieletni już ich nie kupią

Aby poradzić sobie wraz z tym problemem, w 2004 roku Komisja Europejska oraz kraje członkowskie UE podpisały cztery wiążące porozumienia z największymi koncernami tytoniowymi: Philip Morris International (PMI), Japan Tobacco International (JTI), Imperial Tobacco Limited (ITI) oraz British American Tobacco (BAT).

Zgodnie z umową producenci zobowiązali się przekazać UE oraz sygnatariuszom porozumienia 2, 15 mld dolarów na walkę z przemytnikami. Koncerny obiecały ponadto metrów. in. wprowadzić system pozwalający śledzić trasę przeznaczonych na sprzedaż papierosów. Wszystko według to, aby zapobiegać trafieniu produktów w niepowołane łapy oraz by wesprzeć ekipy walczące z przemytnikami.

W zamian KE wycofała wytoczone koncernom sprawy prawnicze o utratę dochodów (pochodzących m. in. z podatków i cła) w wyniku nielegalnego procederu.

Od tej pory minęło dwunastu lat. W lipcu tego roku wygasa umowa pomiędzy UE a jednym wraz z największych koncernów, Philip Morris International. Komisja Europejska potrzebuje przedłużenia porozumienia. Protestuje cząstka europosłów.

W marcu deputowani przyjęli niewiążącą rezolucję zalecającą, by KE odrzucić odnawiała, nie przedłużała czy nie renegocjowała umowy wraz z PMI. Przyjęcie uchwały poparło 432 deputowanych, przeciwnych do niej było 246 posłów.

Umowa nie spełnia roli

Szlugi bez reklamy i ofert. Będą nowe przepisy

- Na początku, tuż według wprowadzeniu, to porozumienie stało się świetnym i użytecznym narzędziem walki z nielegalnym handlem tytoniem - mówi hiszpańska posłanka Ines Ayala Sender z grupy Socjalistów jak i również Demokratów (S&D). - Współcześnie jednak, kiedy problemem jest raczej przemyt tzw. taniutkich białych papierosów niż luksusowych produktów, nie spełnia już swojej roli. Dzisiaj UE potrzebuje nowych, skuteczniejszych programów - dodaje.

Dlatego też posłowie wezwali KE, aby skupiła się prędzej na wdrożeniu przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej UE. A także zaapelowali do państw członkowskich, żeby niezwłocznie ratyfikowały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia na temat Ograniczeniu Użycia Tytoniu.

"Dyrektywa tytoniowa zawiera każde elementy porozumienia między EU a koncernami tytoniowymi, zaś ponadto dostarcza skuteczniejszych programów do walki z nielegalnym handlem papierosami. Z transportu Konwencja WHO dąży do odwiedzenia tego, żeby wyeliminować przemyt tytoniu w skali globalnej" - tłumaczą popierający rezolucję parlamentarzyści.

Niektórzy eurodeputowani pozostają jednak ostrożni. a mianowicie Zgadzam się z opinią, że UE powinna wyszukiwać skuteczniejszych narzędzi walki z przemytem tytoniu niż porozumienie z jego producentami. Jednak zanim dyrektywa tytoniowa a także konwencja WHO wejdą po pełni w życie, układ z PMI powinno pozostać przedłużone. Pod warunkiem, iż nie będzie ono kolidowało z wprowadzaniem nowych dostosowywania - mówi niemiecka posłanka Ingeborg Grassle z grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Przyjęta przez PE uchwała nie ma dla KE charakteru wiążącego. Jednak według ekspertów UE wysyła pani silny polityczny sygnał unijnym decydentom.

Jasne stanowisko KE

Policja zlikwidowała nielegalny tytoniowy biznes. Straty państwa to 22 mln złotych

Tymczasem KE dąży do prolongowania umowy, argumentując, że ordynans tytoniowa wejdzie w pełni w życie najwcześniej dwadzieścia maja 2019 roku, z kolei konwencja WHO, ratyfikowana jak dotąd przez 15 krajów, odwiedzi w życie dopiero gdy ratyfikuje ją 40 państw.

- Konwencja pocznie przynosić efekty najwcześniej w 2022 roku - powiada unijna komisarz ds. budżetu Kristalina Georgiewa. Jej w mniemaniu Komisja Europejska bardzo uważnie przysłuchuje się głosom każdego stron. Nie ukrywa aczkolwiek, że to do tej dziewczyny będzie należała ostateczna rozstrzygnięcie w sprawie przedłużenia porozumienia z Philip Morris International.

- Decyzja dotycząca przedłużenia porozumienia z PMI należy do Komisji jak i również zapadnie już wkrótce. Wtenczas Komisja skontaktuje się z krajami-sygnatariuszami porozumienia - twierdzi rzecznik KE Alexander Winterstein.

Pod koniec 02 KE opublikowała raport podsumowujący i oceniający rezultaty 12-letniej współpracy między UE zaś PMI.

Autor: hot_turkey_ed
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Forum Ekonomiczne w Davos 2019. Trump nie pojedzie do Davos  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot obstaje około 11…...
ESPN’s subscriber losses appear wówczas be slowing down
In 2011, ESPN peaked when they topped 100 million subscribers. However, in the six years since then, their numbers have steadily fallen, down 13% to about 87 million in the latest Nielsen…...
Elżbieta II zarabia na turystach. W minionym roku rekordowo  Informacje
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
Design to coś więcej aniżeli piękno. Wybrano laureatów BraunPrize 2018
Motto tegorocznej, 50. już edycji konkursu na rzecz młodych projektantów brzmiało "Design for What Matters". Miało ono podkreślać wpływ wzornictwa przemysłowego na poprawę klasy życia oraz rozwiązywania problemów na świecie. I rzeczywiście…...
Davos 2014: nierówności społeczne odbiją się na gospodarce  Informacje
Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...
Czy warto zatrudniać lepszych od siebie pracowników?
Zatrudnienie Sheryl Sandberg było określonym z najlepszych biznesowych posunięć w karierze Marka Zuckerberga, prezesa Facebooka. Sandberg dołączyła do firmy w styczniu 2008 roku, gdy Facebook przygotowywał się do skalowania swojego…...
Budżet UE po 2020 r. - komentarz premiera Morawieckiego
Kolejny unijny budżet to temat, z którym będą musieli się zbytnio jakiś czas zmierzyć reprezentanci państw członkowskich UE. Według premiera ten budżet winien być oparty o zdrów, dobry kompromis. "Polska…...
Nie znaleziono