Temat: Gazprom

🕓 01.08.2019
📂 Ze swiata
👁 167
🗨
Gazprom i Rosja kontra Zachód Ze świata

 • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
 • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
 • "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na Gazprom
 • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie stanie się funkcjonował w próżni"

Rosyjski plan, aby odciąć Ukrainę od tranzytu gazu jest nierealny, ponieważ Unia Europejska będzie dążyć do szukania innych źródeł surowca, niż przyłączy się do proponowanego przez Moskwę gazociągu spośród Rosji do Turcji - uważają analitycy i pochodzenia branżowe.

W grudniu ub. r., kiedy nastąpiła eskalacja konfliktu we wschodniej Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rezygnuje z gazociągu South Stream, który miał zagwarantować dostawy do 63 mld m sześc. gazu rocznie z Rosji do Świata Środkowej i Południowej spośród ominięciem Ukrainy.

Przez Turcję do odwiedzenia unijnych bram. Gazprom pokazał, gdzie będzie przebiegał wzbudzający wątpliwości gazociąg

Alternatywa dla South Streamu

Rura miała prowadzić z południa Rosji poprzez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. South Stream miał być drugą a mianowicie po Gazociągu Północnym (Nord Stream) - magistralą gazową z Rosji omijającą Ukrainę.

Putin podkreślił, że projekt South Stream pozostał zamknięty z winy Komisji Europejskiej, która nie podarowała zielonego światła, a mnożyła przeszkody. Zamiast South Streamu Rosja zaproponowała zbudowanie odmiennej magistrali o takiej samej przepustowości - do Turcji i dalej do granicy z Grecją. Gazociąg znakomity jako Turkish Stream winien zacząć działać w 2017 roku i na zarania będzie dostarczać gaz wyłącznie do Turcji.

Gazprom zaproponował, aby UE zbudowała własne połączenie do jeszcze nie wybudowanego hubu lotnego na granicy turecko-greckiej, spośród którego mogłaby otrzymywać 50 mld m sześc. gazu rocznie. Pomysł ten spotkał się jednak ze sceptycyzmem Brukseli.

- Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby spółki pracujące na kontraktach długoterminowych, wykraczających daleko poza 2019 rok, po prostu ochoczo zamieniły odbiorcę z Ukrainy na Turcję - powiedział w ub. tygodniu Oliver Koch z unijnej komisji ds. energii. Dodał, hdy wątpi, aby decyzja na temat rezygnacji z South Streamu była “ostatnim zdaniem Rosji”.

Będzie nowy gazowy układ w naszej części Europy? Plan to energetyczna niezależności regionu

Skąd Europa bierze gaz?

W ub. roku Unia otrzymała 147 mld metrów sześc rosyjskiego gazu, to znaczy ok. 1/3 swoich wymagań. 60 mld m sześc. z tego gazu przesłano przez Ukrainę. Reszta pompowana była przez Białoruś, istniejący rurociąg do Turcji o nazwie Blue Stream oraz przez Nord Stream, który to przechodzi pod Morzem Bałtyckim do Niemiec.

Unia Europejska chce zdywersyfikować pochodzenia dostaw gazu, ale jednocześnie opera się przed wydatkami budowy nowych gazowych połączeń. Zwłaszcza, że zobowiązała się już pomóc Ukrainie w zmodernizowaniu jej infrastruktury tranzytowej.

Zarówno Europa jak i również Ukraina próbują ograniczyć swoją zależność od Gazpromu. Bruksela wspiera konkurencyjny dla Rosji South Gas Corridor, który to ma dostarczać gaz w celu Europy przez Azerbejdżan.

Moskwa patrzy na Wschód

Z kolei Moskwa przenosi swoją uwagę na Chiny. Ale miną lata, zanim rosyjskie zasoby oraz infrastruktura pozwolą dostarczać Pekinowi tego co potrzebuje. Tak zatem relacje z Europą ciągle pozostają dla Putina nadrzędne.

Unia energetyczna antidotum na niepewny gaz? Bruksela ogłosi swoją metodę

Finanse Rosji w znaczniej mierze zależą od do niej eksportu energii. Gazprom uzyskuje 2/3 swoich przychodów przy twardej walucie głównie wraz z sprzedaży gazu do Europy. Koncern szacował wcześniej wydatki budowy podwodnej część South Streamu na 19 mld dolarów. Dodatkowo Gazprom chce także 11 mld dolarów na modernizację krajowego systemu gazowego.

Jedną z opcji dla Europy jest przywóz towarów gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. - W tym przypadku nabycie LNG z USA być może być racjonalnym zabezpieczeniem a mianowicie powiedział Thierry Bros, analityk Societe Generale. USA zamierzają rozpoczęcie eksportu LNG w 2016 roku.

Gazprom nie ma wyboru

Eksperci twierdzą, że Gazprom dzięki razie nie ma wielkiego wyboru i będzie chciał zatrzymać przynajmniej część swoich szlaków tranzytowych przez Ukrainę. Szczególnie, że naftowy gigant odrzucić znalazł rynków zbytu pomijając Starym Kontynentem, a gazociąg do Chin będzie skończony dopiero pod koniec dekady.

- Musimy optymalizować drogi krajowej dostawy gazu do Europy. Oczywiście ukraiński tranzyt odrzucić powinien być całkowicie odcięty, jak to sugerował Gazprom - powiedział w ub. miesiącu w Moskwie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Starego kontynentu Energetycznej Marosz Szefczovicz.

Autor: takotuboooo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Gartner: Windows 10 będzie najbardziej popularnym systemem w historii Tech
Agencja Gartner prognozuje, iż w ciągu roku połowa firm rozpocznie instalację Windowsa 10 na swoich urządzeniach. Siłą systemu jest możliwość instalacji na różnych platformach, praca w chmurze i synchronizacja danych - uwypuklają…...
Furtka dla Grecji powoli się zamyka. Przełomu w Luksemburgu nie było Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o fenomenalne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w adaptacji reform Strajk dziennikarzy. Odrzucić chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Fundacja Książąt Czartoryskich twierdzi, hdy nie ma pieniędzy
Fundacja Książąt Czartoryskich w grudniu 2016 roku sprzedała skarbowi państwa kolekcję książąt Czartoryskich. Zbyt 86 tys. obiektów ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego zapłaciło wtedy 100 mln euro. Teraz fundacja ogłasza…...
Frank szwajcarski kosztuje mniej niż 3, 50 zł Waluty
Frank szwajcarski jest najtańszy od grudnia 2014 r., czyli okresu sprzed czarnego czwartku. W środę rano szwajcarska waluta kosztuje w mniejszym stopniu niż 3, 5 złotego. Frank systematycznie tanieje…...
Francja. Rząd obniży w 2017 roku podatek dochodowy na temat miliard euro Wraz ze świata
Posiadłość z XIX stuleciu za 56 złotych. Dwójka zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków mieszkalnych z wielkiej płyty. Domu jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego…...
Forum Ekonomiczne w Davos 2019. Trump nie pojedzie do Davos Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot obstaje około 11…...
First11 - piłkarski czujnik do pomocy w treningach
First11 to czujnik z aplikacją, który ma pomóc piłkarzom – zarówno profesjonalnym, jak i amatorom – w poprawie osiągów atletycznych. Trener non stop może sprawdzać statystyki danego zawodnika. Urządzenie niebawem trafi do sprzedaży…...
Firma Impresa Pizzarotii zbuduje fragment obwodnicy Łomży - GDDKiA
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
Nie znaleziono