Prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO: jeśli nie jest to cud gospodarczy, to jak to jest?

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 184
🗨
Adam Glapinski, prezes NBP, o wynikach polskiej gospodarki

- Polska od jakieś czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział podczas przemówienia inaugurującego Kongres 590 prezes NBP Adam Glapinski.

Glapiński powołał się na dane GUS zbytnio trzeci kwartał tego roku, z których wynika, że wzrost gospodarczy w naszym kraju przekracza 5 procent. - Informacje za trzeci kwartał zaprzeczają wszystkim przewidywaniom, także NBP - powiedział. - Jeżeli nie jest to cud gospodarczy, jakaś złota czas, to, co to wydaje się? - zapytał.

Przypominał, że wszystkie czołowe internacjonalne instytucje ekonomiczne, banki główne, obserwują to, co dzieje się w naszym kraju i podnoszą w górę swoje prognozowania dotyczące gospodarki. Podkreślił, też, że polski wzrost jest zrównoważony, stabilny. - O ile to był wzrost sztucznie napędzany inflacją, nadmiernym tempem wzrostu płac, nadmierną akcją kredytową, nierównowagą w gospodarki, to można by szukać dziury w całym a mianowicie zaznaczył. - Tymczasem naszego kraju wzrost jest bez inflacji, bez spirali cen i płac, bez negatywnych zjawisk - zauważył.

"Jesteśmy jak pendolino"

- Stosowane przez nas tempo wzrostu PKB wydaje się być najszybsze wśród najbardziej zrównoważonych, w ciągu dekady używane przez nas PKB wzrosło o mniej więcej 40 procent, w zonie euro o 6 % - powiedział Glapiński.

- Oczywiście im się jest bardziej bogatym, tymże tempo wzrostu maleje, jednak generalnie jesteśmy jak pendolino, które macha po drodze stojącym na peronie i kroczącym pieszo - podkreślił.

- Dwie główne siły nas pchają naprzód. Naczelna to czynnik ludzki. Polacy zawsze uchodzili za społeczeństwo niezwykle dynamiczne i pracowite. We wszystkich statystykach światowych Polacy uchodzą za najciężej pracujących i szybko się uczących. Drugi czynnik wówczas stabilność finansowa i bankowa - podkreślił prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO.

Glapiński podkreślił, że w "finansach publicznych, dysponujemy sytuację, jakiej nie mieliśmy nigdy wcześniej". - Jakim sposobem się spotykam w Bazylei z kolegami prezesami banków centralnych z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, nikt odrzucić ma takiej sytuacji, z punktu widzenia stabilności. Oczywiście mieliśmy kłopot przejściowy z kredytami frankowymi, dużo by o tym mówić, jak to się zdarzyło, ale to wydaje się jedyna wpadka, która nie miała konsekwencji dla stałości - dodał.

- Te dwa elementy trwałość i stały systematyczny postęp, jak w życiu każdej bliskich, sprawia, że dobrobyt Młodych polaków rośnie. Należymy do państwa, które są najbardziej inkluzywnym obszarem wzrostu. Nasz wzrost najlepiej rozkłada się dzięki całe społeczeństwo. Nie wychodzą radykalne różnice między grupami dochodowymi, a te, które są, maleją - podkreślił.

Potrzeba inżynierów

Glapiński ocenił, że najsłabszym składnikiem naszego rozwoju jest źle funkcjonujący system sądownictwa. a mianowicie Szczególnie sądownictwa gospodarczego. Przewlekłość procesów gospodarczych, tu wydaje się dużo do zrobienia; wartościowość umów zawieranych bez przeciwności biurokratycznych, wiarygodność partnerów, to znaczy to, z czym sklepy się borykają. To są te ważne elementy, które jeszcze możemy poprawiać - wymienił prezes NBP.

Prof. Glapiński zwrócił także uwagę na znaczenie kwestii edukacji dla rozwoju gospodarczego.

- Poza pracowitością, ważna jest też edukacja. Oczywiście nie każda - powszechnie wiadomo, że mamy za dużo socjologów i antropologów, a za niewiele inżynierów. Muszą powstawać politechniki, ale to jest kosztowne. Ale pan minister (szkolnictwa wyższego - red. ) i pan premier robią wszystko, żeby to zmieniać. Proszę zwrócić uwagę, że na mapie dobrobytu świeckiego przodują kraje z najkorzystniej wykształconymi ludźmi - dodał.

"Eksperymenty ilościowe odrzucić są nam potrzebne”

- Różne małe banki główne muszą to robić, jak i również banki strefy euro dokonują tych wszystkich działań dotyczących luzowaniem ilościowym (pompowanie pieniądza gospodarkę - red. ). W Polsce to w żadnym wypadku nie było potrzebne - mówił szef NBP, odnosząc się do polityki pieniężnej prowadzonej przez polski bank centralny.

Glapiński podkreślił, że w Polsce bank centralny na dużą miarę nie kupuje obligacji bądź akcji korporacji. - Odrzucić musimy sztucznie pobudzać produkcji przy zerowej czy minusowej stopie procentowej. My cały czas stopy procentowe dysponujemy dodatnie, stabilne - podkreślił.

Zaznaczył, że NBP jest prawdopodobnie najbardziej konserwatywnym bankiem centralnym na świecie "w dobrym znaczeniu tego słowa".

- Ale, jeżeli gdzieś w przyszłości wystąpi gwałtowny kryzys, zapanuje gdzieś w Europie, (... ) to jesteśmy gotowi w takim przypadku razem z rządem sprawić wszystko dla naszej ekonomii, jesteśmy gotowi do wszelkich działań, które byłyby konieczne - deklarował.

I podkreślił: - Dopóki będę prezesem, zapowiadam, że żadnych eksperymentów nie będziemy robić, gdzie nas niektórzy namawiają w polityce pieniężnej. Całość będzie dokonywane w obrębie tego prestiżu, autorytetu, jaki mamy.

Polacy zaoszczędzili miliardy na kredytach. "Skala jest imponująca"

Prezes NBP o Polsce w strefie euro

- Na komunizmie cenimy wolność. Po tym wolność przedsiębiorstwa, wolność przedsiębiorczości. To jest ta siła. Nasi przedsiębiorcy są niesamowicie energiczni, niczego się nie boją. Należy obniżać ilość regulacji prawnych i dawać im coraz ogromniejszą swobodę. A możliwie możności obniżać podatki - powiedział.

Zdaniem szefa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO nasza gospodarka jest "najbardziej stabilna i najszybciej rozwijająca się" oraz najbardziej dynamiczną częścią Europy.

- Oczywiście szanujemy wszystkie traktaty europejskie itd. Wiemy, że w Unii Europejskiej suma tych przepisów narasta. Lecz sobie trzeba z naszym radzić. Targować się o swoje i robić własne. Biurokracja nas trochę powstrzymuje. I nie wstępować do strefy euro. Bo wtedy - no też będzie dobrze, damy sobie jak i również z tym radę bez wątpienia, ale tempo wzrostu będzie niższe - powiedział Glapiński.

Autor: ceciley
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
8, 5 mln dol. łapówek za kontrakty w Indiach i Polsce? Są zarzuty wobec Alstomu  Informacje
Brytyjska spółka-córka francuskiego producenta pociągów i turbin Alstom posiadała zapłacić podczas sześciu lat ok. 8, 5 mln dolarów łapówek, by osiągnąć kontrakty przez hindusów, Polsce jak i również Tunezji…...
500 złotych na dziecko. BIG: Program pomoże spłacić długi  Pieniądze
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...
5 spółek, na których masz możliwość zarobić w tym roku
Inwestor nie zaakceptować ma dziś łatwego egzystencji. Rekordowo niskie stopy procentowe ograniczają potencjał do zysku z obligacji. Tymczasem rynki akcji stają się coraz bardziej kapryśne, bo hossa w giełdach - napędzana stosunkowo…...
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje
Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...
Nie znaleziono