Afrykański pomór świń uderza w Rosję. Miliardowe straty

🕓 16.06.2019
👁 85
🗨
Afrykański pomór świń uderza przy Rosję. Miliardowe straty  Informacje

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego jak i również Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) poinformowała o wykryciu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wirus rozprzestrzenia się, an opłaty z tego tytułu obliczane są na co najmniej 30 mld rubli.

Chorobę afrykański pomór świń (ASF) po raz pierwszy w obrębie Federacji Rosyjskiej zanotowano w 2007 roku. Wirusa jednak nie udało się zlikwidować, a wręcz przeciwnie - szybko się rozprzestrzenia, obejmując coraz to oryginalne regiony tego kraju.

Kolejne lata

Ósmy traf afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju

W 2008 roku wirus ASF był obecny na terenie 6 obszarów administracyjnych Federacji Rosyjskiej, wchodzących w skład Południowego i Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego. W latach 2009-2010 ogniska choroby pojawiły się w 10 obszarach wchodzących w skład tych okręgów, jak i również w Obwodzie Leningradzkim i Sankt Petersburgu.

W kolejnych latach ogniska choroby zanotowano w centralnej i zachodniej Rosji. W latach 2012-2013 ASF był zarejestrowany na terytorium trzech regionów Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i w ośmiu pasach Centralnego Okręgu Federalnego. W styczniu br. wykryto 4 ogniska ASF na rejonie obwodu wołgogradzkiego, kałuskiego, tulskiego, briańskiego, przy czym wirusa ASF w obwodzie briańskim wykryto po raz pierwszy.

Nowe rejony

Według Rossielchoznadzoru wirus ASF rozprzestrzenia się w Rosji z szybkością ok. kilometra w przeciągu doby i obejmuje coraz to to nowe rejony. Ogniska pojawiają się w rejonach, gdzie znajdują się hodowle świń.

W piątek rosyjskie służby weterynaryjne poinformowały o wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń na fermie "Nikołajewski" w obwodzie woroneskim. Znajduje się tam pięćdziesiąt tys. sztuk trzody chlewnej. W obrębie kombinatu "Nikołajewski" odnajduje się też ubojnia jak i również wytwórnia kiełbas - podał portal agronews. ru. Woroneż położony jest 500 km na południe od Moskwy.

Łotwa dzierży coraz większy problem z afrykańskim pomorem świń

W lipcu w powodu pojawienia tej choroby w obwodzie pskowskim (700 km dzięki północny-wschód od Moskwy) zutylizowano 20 tys. świń.

Jak zaznaczają rosyjskie media, afrykański pomór świń nie zaakceptować zagraża zdrowiu ludzi, ale jest groźny dla trzody chlewnej. Wirus ginie po temperaturze 64 stopni Celsjusza.

W sklepach

Rossielchoznadzor na swojej stronie internetowej informuje też o wykryciu materiału genetycznego ASF w wyrobach Wielkołuckiego Kombinatu Mięsnego, które znalazły się przy sieciach handlowych Briańska (400 km na południowy wschód od Moskwy). Wirusa znaleziono m. in. w parówkach, serdelkach, kiełbasach i innych wędlinach. Wcześniej wirusa sprawdzono w wyrobach z owego kombinatu sprzedawanych obwodzie orenburskim (1500 km na południowy zachód od Moskwy). Rossielchoznadzor wstrzymał sprzedaż wyrobów spośród tych zakładów.

Wielkołucka ferma świń jest największym przedsiębiorstwem zajmującym się hodowlą świń. Jest on frakcją Wielkołuckiego holdingu agroprzemysłowego. Hoduje się tu do jednej mln sztuk tuczników rocznie.

Według nieoficjalnych danych empirycznych w Rosji jest ponad 600 ognisk ASF. Jednak, gdy chorobę ASF wykryto u dzików na Litwie i w Polsce, Rosja natychmiast wprowadziła zakaz importu wieprzowiny tłumacząc to ochroną własnego rynku przed dolegliwością.

Autor: MATPOCuABPOPA
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Afera GetBack. Leszek Balcerowicz pisze list ws. powiązań wraz z spółką
Prof. Leszek Balcerowicz po przesłanym nam liście odpiera zarzuty pojawiające się w bazie prawicowych tygodników, odnośnie do odwiedzenia jego bliskości z byłym prezesem GetBack oraz namawiania do kupna obligacji spółki. Poniżej…...
Adam Glapinski, prezes NBP, o wynikach polskiej gospodarki
- Polska od jakieś czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział podczas przemówienia inaugurującego Kongres 590 prezes NBP Adam Glapinski. Glapiński powołał się na dane GUS…...
8, 5 mln dol. łapówek za kontrakty w Indiach i Polsce? Są zarzuty wobec Alstomu  Informacje
Brytyjska spółka-córka francuskiego producenta pociągów i turbin Alstom posiadała zapłacić podczas sześciu lat ok. 8, 5 mln dolarów łapówek, by osiągnąć kontrakty przez hindusów, Polsce jak i również Tunezji…...
500 złotych na dziecko. BIG: Program pomoże spłacić długi  Pieniądze
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...
5 spółek, na których masz możliwość zarobić w tym roku
Inwestor nie zaakceptować ma dziś łatwego egzystencji. Rekordowo niskie stopy procentowe ograniczają potencjał do zysku z obligacji. Tymczasem rynki akcji stają się coraz bardziej kapryśne, bo hossa w giełdach - napędzana stosunkowo…...
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje
Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...
Nie znaleziono