Temat: Ukraina

🕓 14.06.2019
👁 11
🗨
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje

  • Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach
  • Są młodociani i płacą gotówką. Ukraińcy chętnie kupują mieszkania morzem Wisłą

Ukraiński koncern Naftohaz rozwiąże kwestię długu wobec rosyjskiego Gazpromu po wysokości 2, 7 mld dolarów do samego końca stycznia - oznajmił w piątek minister energetyki Ukrainy Eduard Stawycki. Dodał, że jego państwo w 2014 roku kupuje od Rosji 33-35 mld m sześc. gazu.

- Kwestie długu wobec Gazpromu są rozwiązywane i zostaną rozwiązane do finiszu miesiąca. Rozliczymy się wraz z naszymi partnerami w terminie lub, jeśli nie będzie wystarczało środków, znajdziemy układ, chociaż jestem przekonany, iż wszystko będzie w porządku - powiedział Stawycki.

Na Ukrainie zaciska się gazowa pętla. Do odwiedzenia jutra ma zapłacić dwóch, 7 mld dol.

Dodał, że strona ukraińska nabędzie w 2014 roku od Rosji co najmniej 33-35 mld metrów sześciennych gazu, an ilość zakupionego surowca zależy od tego, jak nisko spadną temperatury w zewnątrz w sezonie grzewczym.

Zaległości Ukrainy

Gazprom oświadczył w czwartek, hdy Ukraina ma zapłacić jemu 2, 7 mld dolarów za dostawy gazu po 2013 roku. Termin przemija 25 stycznia, przy czymże Kijów już rozpoczął spłatę zadłużenia - poinformował ambasador rosyjskiego koncernu Wiktor Wałow. Nie wykluczył, że witryna ukraińska wystąpi o prolongatę. Wyraził też nadzieję, iż skoro Rosja obniżyła Ukrainie cenę surowca, Ukraina w 2014 roku kupi od Rosji 35-40 mld metrów sześc. gazu.

Na początku stycznia Naftohaz i Gazprom podpisały aneks do odwiedzenia kontraktu gazowego z 2009 r., zgodnie z jakim w pierwszym kwartale 2014 roku cena gazu na rzecz Ukrainy wyniesie 268, 5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Dotychczas Ukraina otrzymywała rosyjski gaz za blisko 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Wielu komentatorów uznało, że rosyjska obniżka cen gazu wówczas zadośćuczynienie za wstrzymanie przez Kijów przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Autor: Азар
Związane z
Wiadomosci gospodarcze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Nie znaleziono