8, 5 mln dol. łapówek za kontrakty w Indiach i Polsce? Są zarzuty wobec Alstomu

🕓 15.06.2019
👁 127
🗨
8, 5 mln dol. łapówek za kontrakty w Indiach i Polsce? Są zarzuty wobec Alstomu  Informacje

Brytyjska spółka-córka francuskiego producenta pociągów i turbin Alstom posiadała zapłacić podczas sześciu lat ok. 8, 5 mln dolarów łapówek, by osiągnąć kontrakty przez hindusów, Polsce jak i również Tunezji - taki zarzut postawił jej we wtorek główny brytyjski prokurator ds. oszustw.

Alstom podejrzany o korupcję. Przy tle duże kontrakty transportowe z Lokalny

Według brytyjskiego prokuratora spółka Alstom Network UK, którą w lipcu oskarżono o sześć przykładów korupcji i spiskowanie, posiadała zapłacić łapówki za uzyskanie kontraktu na infrastrukturę spośród delhijskim metrem i tramwajami oraz kontraktów z Warszawą i Tunisem w latach 2000-2006.

Łapówka ukryta w umowach na doradztwo

Proces ma miejsce w zawiłym momencie dla francuskiej przedsiębiorstwa macierzystej, która zgodziła się na sprzedaż za 16, 9 mld dolarów większościowego pakietu amerykańskiemu koncernowi General Electric w ramach transakcji, która to daje możliwość stania się udziałowcem francuskiemu rządowi.

Brytyjskie Biuro ds. Stosownych Oszustw (SFO - Serious Fraud Office), które od czasu pięciu lat prowadzi badanie przeciwko Alstomowi w obrębie międzynarodowego dochodzenia w sprawach korupcyjnych, podało we wtorek w dokumentach prawnych opublikowanych po pierwszej rozprawie w Londynie, że jednostka Alstomu ukryła wypłatę łapówek po umowach na doradztwo.

Jak podano w akcie SFO, umowy te są zawarte przez Alstom Network UK, niektórych dyrektorów i inne osoby z Indo European Ventures Pte Ltd i Global King Technology Ltd w Indiach, Sagax Engineering Limited oraz Kavan BV (spółka z na temat. o. ) w Naszym narodzie i Construction et Gestion NEVCO w Tunezji.

Jeśli Alstom Network ANGLII zostanie uznana za winną, czekają ją grzywny i zakaz udziału w przetargach na kontrakty publiczne przy Unii Europejskiej. Kolejne posiedzenie sądu wyznaczono na 6 października.

Areszt dla zarządu

Brytyjskie śledztwo wszczęto po informacji od szwajcarskiego prokuratura generalnego, który nakazał Alstomowi zapłacić 38, 5 mln franków szwajcarskich (41 mln dolarów) za zaniedbania korporacyjne w 2011 roku, ponieważ koncernowi nie udało się zatrzymać przekupstwa.

Trzej członkowie kadry kierowniczej amerykańskiej filii Alstomu w Connecticut przyznali się do winy i płacenia łapówek po imieniu firmy.

Siemens nie rezygnuje spośród walki o Alstom. Niemcy połączyli się z Mitsubishi

Cztery lata temu SFO aresztowało trzech brytyjskich członków zarządu pod zarzutami korupcji, prania brudnych pieniędzy i fałszowania księgowości.

Siemens, niemiecki rywal Alstomu, zapłacił około 1, 6 mld dolarów w 2008 roku kalendarzowego, aby załatwić polubownie sprawę amerykańskich i niemieckich oskarżeń o płacenie przez lata łapówek za zdobycie kontraktów.

Polski wątek i CBA

W Polsce od lipca 2008 r. toczy się śledztwo ws. uroczystości w latach 1998-2002 łapówek przez osoby pełniące procedury publiczne, w związku z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Metra Warszawskiego przez firmę Alstom. Przewodzi je Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Aplikacyjnej Anna Zimoląg, śledztwo jest nadal w toku, a zarzuty przy tej sprawie postawiono w celu tej pory trzem ludziom.

W styczniu 2010 r. zarzut przyjęcia łapówki w związku z przetargiem na dostawę wagonów znał Bogdan Z., b. szef Metra Warszawskiego. Pracował pan w spółce od zarania budowy pierwszej linii metra. Dyrektorem spółki był od momentu 1991 r. Został zwolniony w 2003 r., podczas gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

Wojtunik: CBA interesuje się kontraktem na Pendolino

Pod wystarczy marca 2010 r. przy tej sprawie zatrzymano b. stołecznego urzędnika Tadeusza N., który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki b. dyrektorowi metra. Mężczyzna został zatrzymany przez hiszpańską policję w Barcelonie przez Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przewieziony do Polski. Usłyszał zarzut pośredniczenia we wręczeniu łapówki.

Z kolei przy kwietniu 2011 r. zarzut przyjęcia łapówki w wysokości 400 tys. funtów brytyjskich od przedstawiciela firmy Alstom usłyszał b. wiceprezydent Warszawy Jacek Z.

Jak poinformowało CBA, postępowanie przygotowawcze w sprawie wręczania przewagi majątkowych urzędnikom odpowiedzialnym za przetargi na zakup taboru dla Metra Warszawskiego wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez Biuro. Łapówki miały być przekazywane za pośrednictwem firmy konsultingowej kontrolowanej za pośrednictwem byłego urzędnika samorządowego.

Autor: dawn0955
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
500 złotych na dziecko. BIG: Program pomoże spłacić długi  Pieniądze
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...
5 spółek, na których masz możliwość zarobić w tym roku
Inwestor nie zaakceptować ma dziś łatwego egzystencji. Rekordowo niskie stopy procentowe ograniczają potencjał do zysku z obligacji. Tymczasem rynki akcji stają się coraz bardziej kapryśne, bo hossa w giełdach - napędzana stosunkowo…...
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje
Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...
Nie znaleziono