Policzy strzały, pokonane kilometry i średnią prędkość – piłkarski czujnik z Polski pomoże w treningach

🕓 30.07.2019
👁 43
🗨
First11 - piłkarski czujnik do pomocy w treningach

First11 to czujnik z aplikacją, który ma pomóc piłkarzom – zarówno profesjonalnym, jak i amatorom – w poprawie osiągów atletycznych. Trener non stop może sprawdzać statystyki danego zawodnika. Urządzenie niebawem trafi do sprzedaży dla indywidualnych klientów. Pojawiły się obecnie jednak zainteresowane kluby. Startup zajął ostatnio trzecie położenie w konkursie infoShare Startup Contest. Trafił też do akceleratora ABC Ventures po Monachium.

Firma oraz sam czujnik powstały jak i również rozwinęły się w całkiem ekspresowym tempie. – Pomysł na First11 pojawił się w listopadzie 2016 roku – mówi podczas spotkania na infoShare 2017 Jakub Kur, współzałożyciel i prezes firmy. – Pre-seedową rundę udało się uzbierać w tydzień. Ze wsparciem znajomych mieliśmy 200 tysięcy złotych na funkcjonowanie – dodaje. W prace zaangażowali się również byli piłkarze: Michał Jończyk i Konrad Czapeczka, którzy wiodą firmę Edusport, oferującą profesjonalną opiekę nad sportowcami.

W ciągu dwóch miesięcy firma opracowała sześć egzemplarzy prototypu, a w marcu testowała je w kilku klubach piłkarskich, m. in. przy młodzieżowej drużynie Cracovii. – Zebraliśmy fajny odzew. Po kwietniu wprowadziliśmy poprawki, zaś w maju prowadziliśmy dalsze testy, tym razem obecnie bardziej zamknięte – tłumaczy Kur. Niebawem urządzenie testowane będzie w warszawskiej Legii, a w czerwcu w kilku kolejnych polskich drużynach.

Foto: First11

First11 – jak to działa

First11 opracowało czujnik wielkości plus minus pudełka zapałek (chociaż połowę cieńszy). Umieszcza się po określonym urządzeniu na każdej wraz z nóg, na łydce – w miejscu, w którym znajdują się uchwyty ochraniacza. Czujnik mierzy:

  • ile zawodnik wykonał strzałów jak i również podań z podziałem na lewą i prawą nogę
  • jak silne dawny strzały
  • ile czasu piłkarz spędził chodząc, jak wiele biegając, an ile sprintując
  • jaka była przeciętna, a jaka najwyższa szybkość biegu

Z niekiedy dojść mają kolejne procedury, takie jak: mierzenie periodu przy piłce czy rozprowadzanie ciężaru na poszczególne nogi.

Czujniki dla sportsmenów i amatorów

Kur mówi, hdy jego firma będzie na rynku mocno konkurencyjna z dwóch powodów. – Pierwszym jest oczywiście cena. Urządzenia wysokiej klasy wykorzystywane przez profesjonalne kluby kosztują powyżej 80 tys. dolarów na zespół. Nasze mają kosztować łącznie zaledwie powyżej 2 tysięcy dolarów na zespół – mówi Kur. Tłumaczy to inną techniką i innymi marżami. – Obecnie części są też o wiele tańsze – dodaje.

Koszt zwykłego czujnika w sprzedaży profesjonalnej wynieść ma 299 złotych. Dla klubu piłkarskiego wyniesie z kolei nieco ponad 2 tysiące dolarów, czyli około 8 tysięcy złotych. Dochodzą wtedy do niego jeszcze m. in. czujniki montowane w boisku.

Foto: First11

Z podobnym gadżetem wystartował niedawno amerykański Zepp. Zestaw czujników Zepp dla indywidualnego klienta to koszt 120 euro.

Drugim argumentem przemawiającym za rozwiązaniem First11 jest sposobność przesyłania danych w momencie rzeczywistym na tablet trenera. – To rozwiązanie przygotowane z myślą właśnie o B2B, czyli sprzedaży sprzętu klubom piłkarskim – powiada Kur. Trener może za sprawą tego na bieżąco sprawdzać, jakim sposobem wyglądają postępy gracza albo zareagować, gdy zobaczy, hdy zdecydowanie odstępuje on od momentu swojej zwyczajnej formy.

Kur przyznaje, że zebrania z klubami są budujące, a dzięki siatce spotkań i rozmów firma liczy, że powiedzie jej się trafić metrów. in. do Manchester City Academy, a nawet do odwiedzenia barcelońskiej La Masia.

– Rozmawiałem z ok. 50 zespołami w Europie. Tylko jeden klub rzekł, że nie jest zaciekawiony naszym produktem, i wówczas z powodu problemów pieniężnych – mówi Kur.

Rynek jest ogromny. Minione dane FIFA pochodzą nieszczęśliwie z 2007 roku, ale mówi się w nich o 265 milionach fachowych graczy na całym świecie. Osób grający rekreacyjnie być może być nawet 10 razy więcej.

WARTO WIEDZIEĆ

Autor: melovingwinds
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Firma Impresa Pizzarotii zbuduje fragment obwodnicy Łomży - GDDKiA
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
Fikcyjny eksport elektroniki wart jest nawet 30 mld zł
W ciągu dwóch, 5 roku doszło do odwiedzenia fikcyjnego eksportu samej elektroniki użytkowej - telefonów komórkowych, twardych dysków i pozostałych takie różnych przedmiotów a mianowicie o wartości 20 mld - wskazał minister…...
Fala rezygnacji na kolei. Minister zaskoczony
300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Facebook - rosyjskie reklamy po kampanii Donalda Trumpa
Facebook, który niedawno potwierdził frekwencja rosyjskich kampanii reklamowych na stronie, może zostać pociągnięty do odwiedzenia odpowiedzialności za umożliwienie zewnętrznemu aktorowi wpływania na reputację publiczną w USA podczas kampanii przed wyborami…...
Europosłowie chcą zakończenia współpracy z koncernami tytoniowymi  Wraz ze świata
Kończy się umowa o współpracy pomiędzy Philip Morris International an Unią Europejską w obszarze walki z przemytem jak i również handlem nielegalnymi papierosami. Posłowie apelują, żeby Komisja Europejska nie podpisywała nowego porozumienia…...
Eurogeddon prof. Rybińskiego został zlikwidowany
Dalsze finansowanie zadłużonych krajów przez europejskie instytucje odwleka tylko nieunikniony upadek bankrutów — mówił przed pięcioma laty prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, a dziś rektor uniwersytetu w Kazachstanie.…...
ESPN’s subscriber losses appear wówczas be slowing down
In 2011, ESPN peaked when they topped 100 million subscribers. However, in the six years since then, their numbers have steadily fallen, down 13% to about 87 million in the latest Nielsen…...
Emilewicz: pilotaż 5G rozpocznie się w Łodzi
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią…...
Nie znaleziono