Historyczne miasto w nowoczesnym wydaniu

🕓 29.08.2019
👁 96
🗨
Historyczne miasto w nowoczesnym wydaniu

Zwiększenie oszczędności i poprawka bezpieczeństwa to zadania, zanim którymi stają włodarze w zamian. Rozwój technologii niemal każdego dnia poszerza wachlarz ich możliwości. Kilka dni temu Kazimierz Dolny otworzył zupełnie nieznany rozdział w swojej wielosetletniej historii, otwierając się równocześnie na najnowsze, inteligentne rozwiązania. Dzięki porozumieniu zawartemu spośród T-Mobile, jedno z najbardziej historycznych miast w Naszym narodzie staje się również określonym z najbardziej nowoczesnych.

Dokument podpisany 11. czerwca przez burmistrza Kazimierza Dolnego, Andrzeja Pisulę i prezesa T-Mobile Polska Andresa Maierhofera, zakłada realizację na rejonie miasta kompleksowego projektu Smart City, obejmującego kilkanaście rozmaitych inteligentnych rozwiązań, na które złoży się blisko 700 instalacji. Dzięki temu miasto stanie się bezpieczniejsze, oszczędniejsze, a mieszkańcy zyskają nowe rozwiązania komunikacyjne.

Foto: Materiały prasowe T-Mobile / materiały prasowe Prezes T-Mobile Polska Andres Maierhofer w czasie prezentacji wizji smart city

Jak wspólnie mówią sygnatariusze porozumienia, celem tej kooperacji ma być "poprawa właściwości i dostępności usług telekomunikacyjnych w mieście, jak i również użycie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także umożliwiających na poradzenie sobie spośród wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego".

- Kazimierz Dolny to 4000 mieszkańców i ponad jednej milion turystów odwiedzających używane przez nas miasto każdego roku. Za pomocą współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą dzięki lepsze zarzadzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności po budżecie - podkreśla namiestnik.

Co projekt Smart City zmieni w Kazimierzu Dolnym?

Składający się wraz z ponad 40 kamer system inteligentnego miejskiego monitoringu będzie najnowocześniejszy w Polsce, za pomocą wykorzystaniu algorytmów wideodetekcji do wykrywania zagrożeń. Stosowane dziś, tradycyjne rozwiązania, czyli śledzenie obrazu przez dyspozytora jak i również jego nagrywanie, jest niewiele skuteczne. Rozwiązanie dostarczane poprzez T-Mobile analizuje obrazy wraz z każdej kamery i odruchowo, on-line reaguje na niebezpieczne zdarzenia. Dzięki temu wykrywalność niebezpieczeństw znacząco wzrasta, poniekąd powyżej 90%. Algorytmy wideodetekcji rozpoznają m. in. takie zdarzenia, jak: bójka, pozostawienie przedmiotu, przewrócenie się osoby, wjazd samochodu po miejsce niedozwolone, sylwetki jednostek, i wiele innych. Układ sam zaalarmuje wskazane jednostki w sytuacjach potencjalnie ryzykownych.

Smart City wówczas także monitoring ruchu ulicznego połączony z systemem inteligentnych parkingów, automatycznie zliczających puste i zajęte miejsca. Dzięki temu, odwiedzający Kazimierz Dolny turyści, w nieskomplikowany sposób odnajdą najdogodniejsze położenie postoju.

Foto: Surowce prasowe T-Mobile / surowce prasowe Smart City to także monitoring ruchu ulicznego połączony z systemem inteligentnych parkingów, automatycznie zliczających wolne i zajęte miejsca

Największą, bo obejmującą ponad pięćset instalacji, częścią projektu Smart City w Kazimierzu Dolnym, jest instalacja systemu oszczędnego oświetlenia LED. Ulice w mieście będą oświetlane energooszczędnymi oprawami LED, które choć ultranowoczesne, stylistycznie wpiszą się w charakter ośrodka miejskiego. Całe oświetlenie objęte stanie się systemem sterowania, które umożliwi przyciemnianie i rozjaśnianie opraw w ciągu nocy, zachowując przy tym wymagane poziomy oświetlenia ulic.

W praktyce oznacza to płynne zwiększanie natężenia światła razem z zapadaniem zmroku, bądź też przygaszanie go kiedy w nocy ruch automobilowy i ruch pieszych zostanie niewielki. Lampy LED zużywają nawet o kilkadziesiąt procent mniej prądu, niż klasyczne odpowiedniki oparte na żarnikach. Oznacza to - bezpośrednio znacznie mniejsze wydatki w oświetlenie miejskie. Kwoty będą niebagatelne – dla malutkiego miasta to wydatek chociażby do 2 milionów złotych rocznie.

W mieście pojawi się sieć rowerów miejskich, w tym przypadku poszerzona również o wozy elektryczne. Nowoczesne rowery do jazdy po mieści i bezspalinowe pojazdy mogą mieć ułatwić ruch samochodowy przy samym mieście i kompletować istniejącą sieć komunikacji globalnej. Zmniejszą również zanieczyszczenie powietrza, które mierzone będzie poprzez dwie nowe, włączone do projektu, stacje monitorowania. Na dodatek zostaną zainstalowane 3 stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Foto: Materiały prasowe T-Mobile / materiały prasowe Komponujący się z ponad czterdzieści kamer system inteligentnego miejskiego monitoringu będzie najnowocześniejszy w Polsce

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy skorzystają z ponad 40 punktów dostępu do szerokopasmowego internetu, działających w technologii Wi-Fi. Rozlokowane w najpopularniejszych miejscach a także w miejskich świetlicach. Za pomocą bezpłatnemu WiFi z łatwością można będzie skorzystać spośród aplikacji miejskiej służącej służące do komunikacji z mieszkańcami i turystami. Ta zostanie bez wątpienia zintegrowana z systemem Smart City.

Istotnym punktem porozumienia jest sposób przeprowadzenia jak i również finansowania całej inwestycji. Wydaje się być on coś znacznie więcej aniżeli tylko prosty, lecz w dodatku bardzo pożądany dla miasta. Dlaczego? Otóż za praktycznie całą finansową stronę realizacji projektu pasuje T-Mobile, po stronie metropolie leży jedynie pomoc w zapewnieniu dostępu do właściwej infrastruktury miejskiej.

Jak powiedział nam w rozmowie burmistrz Andrzej Pisula, gdyby Kazimierz Dolny chciał zrealizować podobną inwestycję z własnych środków, nie byłoby wówczas możliwe w czasie krótszym niż kilka lat. Tymczasem podpisane porozumienie zakłada, że wdrożenia pierwszych elementów układu odbędą się jeszcze przy 2018 roku, a pełen zakres usług Smart City będzie testowany i komercjalizowany w połowie 2019 r..

Skala finansowa całego przedsięwzięcia jest naprawdę duża, a dzięki współpracy z T-Mobile miasto oszczędza coś znacznie więcej aniżeli tylko na samym wdrożeniu pomysłu, ale z czasem przyniesie on kolejne oszczędności przy bieżącym funkcjonowaniu miasta. Zakładany deficyt w budżecie Kazimierza Dolnego w 2018 jest co prawda dwukrotnie mniejszy, aniżeli w roku poprzednim, ale wciąż wynosi 3, 2 mln złotych. Smart City daje realne szanse, żeby za kilka lat szkody zniwelować całkowicie.

Również T-Mobile uważa tę inwestycję za korzystną. - Projekt Smart City w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Chcemy w ów sposób wysłać jasny znak do włodarzy miast przy całej Polsce, że mają w nas partnera, spośród którym mogą budować przyszłość swoich społeczności - podkreśla Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska.

Dla operatora jest to dlatego idealny sposób na zaprezentowanie własnych rozwiązań z obszaru Smart City, z jakich w różnym zakresie mogłyby skorzystać także inne polskie miasta. Maierhofer przyznaje, że prowadzone są rozmowy z wieloma władzami samorządowymi przy kraju, jednak na wypadku firma skupia się dzięki właściwej realizacji projektu po Kazimierzu Dolnym.

Można mieć nadzieję, że śladem władz tego niewielkiego miasta pójdą inne, realizując również obok siebie inwestycje z obrębu Smart City i kompleksowych innowacji miejskich. Owe – o ile rozważane tak, jak ta w Kazimierzu Dolnym – coś znacznie więcej aniżeli tylko ułatwiają życie mieszkańcom, lecz też zdecydowanie unowocześniają metropolie, an ich władzom sprowadzają ułatwienia w zarządzaniu i, co nie mniej istotne, zauważalne oszczędności budżetowe.

Tagi: smart city T-Mobile Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Handel w internecie 2019. Polacy wydadzą miliardy złotych
Jak wynika z najnowszego raportu portalu marketingowego Interaktywnie. com pt. „E-commerce’2019”, któremu patronuje Business Insider Polska, polski kraj jest na 13. miejscu w zestawieniu najszybciej rosnących rynków e-commerce dzięki…...
Hakerzy próbują wykradać wyniki badań brytyjskich uniwersytetów  Wraz z świata
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz…...
Górnicy z PGG chcą 10-proc. podwyżek
Związkowcy z Polskiej Stajnie Górniczej (PGG) wystąpili do zarządu firmy z postulatem 10-procentowej podwyżki wynagrodzeń przy spółce. Brak porozumienia po tej sprawie skutkować zostanie rozpoczęciem procedury sporu zbiorowego. PGG to największa…...
GUS: W I półroczu efekt finansowy banków lepszy o 1, 2 proc. rdr
W Jak i również półroczu 2016 r. efekt finansowy netto sektora bankowego wyniósł 8, 0 mld zł, czyli o 1, 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika spośród danych…...
Grupa Lotos - wyniki pieniężne za I kwartał 2017
Od początku br. Grupa Lotos zarobiła blisko 411 mln zł netto. To prawie czterokrotnie więcej niż po tym samym okresie 2016 roku, kiedy to spółka zanotowała 106 mln złotych zysku. Analitycy…...
Greenpeace idzie do sądu ws. programu jądrowego  Informacje
Minister "ostro walczy" o atom "Nieformalna rozstrzygnięcie zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce Imponujące zarobki w atomowej spółce Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość cen jest…...
Grecka giełda znowu czerwona. Wspólnicy odreagowują długą przerwę  Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o wyjątkowe spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w wykonania reform Strajk dziennikarzy. Odrzucić chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Grecja przekazała kredytodawcom nową listę reform  Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Nie znaleziono