Design to coś więcej niźli piękno. Wybrano laureatów BraunPrize 2018

🕓 16.07.2019
📂 Lifestyle
👁 170
🗨
Design to coś więcej aniżeli piękno. Wybrano laureatów BraunPrize 2018

Motto tegorocznej, 50. już edycji konkursu na rzecz młodych projektantów brzmiało "Design for What Matters". Miało ono podkreślać wpływ wzornictwa przemysłowego na poprawę klasy życia oraz rozwiązywania problemów na świecie. I rzeczywiście – nagrodzone projekty – mają realną szansę przerobić świat. O tym, że wzornictwo to coś więcej niż estetyka mówili goście imprezy, wśród których znalazł się także ojciec gratyfikacyj i legenda designu, Dieter Rams.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Braun w Kronbergu u dołu Frankfurtem 13 września. Zabawa był kulminacją całorocznego konkursu i procesu oceniania, zaś pula nagród wyniosła 75 000 dolarów, które przyszły do wyjątkowych talentów.

Chociaż wydarzenie uświetniała muzyka na żywo, przemówienia jak i również sentymentalne obrazy (wszak wówczas pięćdziesięciolecie inicjatywy! ) to "sceną" wieczoru była, symboliczna kuluarowa rozmowa sędziwego Dietera Ramsa z młodym projektantem Peterem Alwinem, nagrodzonym przy kategorii Young Talent.

Dla Petera udział po konkursie był nie wyłącznie szansą zaprezentowania się poprzez międzynarodowym jury – któregoż skład tworzyli światowej sławy specjaliści – ale także możliwością zdobycia funduszy w rozwiązanie problemu, który znał od dziecka.

Alwin jest z pochodzenia Hindusem, w jego rodzinnych Indiach ogromnym problemem jest śmiertelność niemowląt w wiejskich rejonach kraju. Jego projekt – przenośna, funkcjonalna waga – pozwala w łatwy sposób bezdotykowo mierzyć wagę jak i również monitorować temperaturę dziecka. Bezdotykowy system zmniejsza ryzyko dolegliwości zakaźnych u niemowląt, jak jest przekleństwem w biednych rejonach tego ludnego ciebie. Dzięki wadze postępy rozwojowe dziecka mogą być dokładnie monitorowane i zapewniają terminową, lokalną opiekę w nadrzędnych wczesnych tygodniach dziecka. Waga zasilana jest ogniwami słonecznymi, co może być główne dla rodzin, które mają problemy z dostępem do odwiedzenia prądu.

Waga, buty i rower

– Trudno jest uwierzyć, że wygrałem. To wielki zaszczyt dla mi, wielkie wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Teraz muszę rozwijać mój projekt, by rzeczywiście coś zmienić – opowiadał na gorąco Peter Alwin tuż po odebraniu nagrody.

W jego opinii design może być pomocny w rozumieniu współczesnego otoczenia.

Dziś projektanci wiedzą, że muszą konstruować koncepcje nie tylko urodziwe, co funkcjonalne. Design, który ma tworzyć dany idea tylko pięknym, jest bezużyteczny – tłumaczył.

Foto: Braun / Braun Dewiza tegorocznego, 50. już edytowaniu konkursu dla młodych projektantów brzmiało „Design for What Matters”

Właśnie użyteczność – obok kreatywność i innowacyjności – była jednym spośród głównych kryteriów wyboru laureatów. Wpłynęło łącznie 3087 zgłoszeń z całego świata, w tymże również z Polski (niestety żaden z nadwiślańskich projektów nie trafił do finału). Dokonanie wyboru nie stało sprawą prostą.

– Poziom wszystkich aplikacji był bardzo, bardzo wysoki, dlatego nie było łatwo określić zwycięzców – wyjawia członkini jury, Alexandra Deschamps-Sonsino, designerka i ekspertka w branży IoT, założyciel Good Night Lamp. – Każdy z architektów zaproponował coś oryginalnego, eleganckiego i społecznie ważnego. Każde pomysły realizowane były również w duchu ekologicznym – podsumowuje Alexandra Deschamps-Sonsino.

Srebrny medal w kategorii Young Talent trafił do Matusa Chłpka, który opracował koncepcję trampek Colo korygujących deformację stóp i poprawiających złe nawyki chodzenia. Struktura Colo składa się wraz z butów aplikacji na smartfony i niestandardowych wkładek spośród nadrukiem 3D.

Brązowy medal otrzymał Andreans Munk. Jego INST. ant wówczas koncepcja bagażnika zmieniająca którykolwiek rower w jednoślad towarowy. To łatwy w przewozie plecak, który można składać na zasadzie teleskopu jak i również błyskawicznie instalować do bagażnika roweru.

Sadzonki, opaska i antysmogowy bilboard

W kategorii studentów za wiodący rzecz wyróżnionych projektów uznano zdrowie. Nagrodzono projekt Thomasa Helmera i Jenny Holmsten, jacy opracowali nowy rodzaj interaktywnej terapii udarowej. Ich myśl WIM to opaska dzięki rękę oferująca zaawansowaną jak i również zindywidualizowaną terapię domową. Wstążka wpierana jest przez aplikację, która komunikuje pacjenta wraz z terapeutą.

Uznanie jury zdobyła także idea trójki ze Skandynawii. Gabriel Uggla, Selvi Ol-gac i Birnur Sahin stworzyli system Otto wspierający leczących się w astmę. Otto wykorzystuje oświetlenia i dźwięki do tworzenia pomiarów i dostosowywania dawkowania leku oraz rejestruje dane w dzienniku cyfrowym chorego.

Trzeci wyróżniony projekt to dzieło Lewisa Hornby'ego, Nicholasa Hootona i Claudii Arnold ma potencjał… zerowych kosztów. Ich projekt Pluvo to technologia zamkniętych kropelek wody, które usuwają wraz z powietrza zanieczyszczenia. Technologię można zamknąć w bilboardzie, który to wyświetlając reklamy zarabia (lub opłaca projekt) i walczy z takimi miejskimi problemami jak smog.

Mniej znaczy więcej

W tym r. organizatorzy wydarzenia postanowili potwierdzić także specjalne nagrody po kategorii Zrównoważonego Rozwoju. Nagroda miała wpisywać się po filozofię firmy Braun: mniej znaczy więcej.

W kategorii Young Talent pierwszą nagrodę otrzymał FIYLTER autorstwa Simona Desnercka, zaś drugą nagrodę projekt Wireframe Bena Körösa.

FIYLTER to mikroplastyczny filtr do majsterkowiczów przeznaczony do zmniejszania liczbie włókien mikroplastycznych, które przenikają do oceanu poprzez czyszczenie syntetycznych ubrań. Wireframe wówczas model szkieletowy pomagający innym ludziom krajów rozwijających się przy budowie i utrzymaniu tanich turbin wiatrowych.

W sekcji studenckiej pierwszą nagrodę przyznano koncepcji ceramicznego flirta Ö autorstwa Constance Richarda, która ma umożliwiać filtrowanie niezdrowej wody. Drugą nagrodą wyróżniono chiński zespół, który za cel obrał samemu zmienianie pustynnych krajobrazów w miejskie ogrody. Ich ACORN to specjalny papierowy arkusz do sadzenia, zwiększający zręczność wchłaniania i zatrzymywania nawadniania roślin.

Foto: Braun / materiały prasowe Członkowie jury - Oliver Garbes, Stefan Schamberg - spośród legendą designu Dieterem Ramsem oraz Alessandrą Dolfini, Vice President Braun Global Design & Delivery

– Po świecie pełnym bałaganu, kompleksowości i obaw naszą naczelną zasadą projektowania jest postawienie na prostotę – powiedział podczas uroczystej gali Oliver Grabesa, globalny dyrektor ds. wzornictwa Braun, także penis jury.

– Współczesne wzornictwo musi spełniać o wiele wyższe standardy niż kiedykolwiek przedtem, subtelnie integrując skomplikowane technologie z ludzkim życiem – podkreślał.

Tagi: design Braun nagrody Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: Hamma
Lifestyle
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Davos 2014: nierówności społeczne odbiją się na gospodarce  Informacje
Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...
Dalszy spadek bezrobocia wątpliwy. Meldunek BIEC
Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o spodziewanych zmianach w wielkości bezrobocia wzrósł o ok. jednej pkt m/m w lipcu 2018 roku - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Eksperci podkreślają…...
Czy warto zatrudniać lepszych od siebie pracowników?
Zatrudnienie Sheryl Sandberg było określonym z najlepszych biznesowych posunięć w karierze Marka Zuckerberga, prezesa Facebooka. Sandberg dołączyła do firmy w styczniu 2008 roku, gdy Facebook przygotowywał się do skalowania swojego…...
Czy będą podwyżki po wejściu nowego prawa wodnego a mianowicie Paweł Blajer
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Czeski przewoźnik Leo Express wjedzie na polskie tory
Paczki i listy z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza Inspektorzy chcą protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom" Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia" Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego…...
Czechy. Rząd nie przystąpi do odwiedzenia skargi Polski na limity zanieczyszczeń  Ze świata
Czeski rząd zdecydował w środę, że nie przyłączy się do skargi Polski jak i również Bułgarii na unijne limity zanieczyszczeń powietrza. Gabinet wybierał między propozycją ministerstwa przemysłu, które było za uczestnictwem…...
Cyfrowy Polsat wypłaci dywidendę za 2016 rok
Należący do Zygmunta Solorza Cyfrowy Polsat zdecydował się podzielić zyskami zbytnio 2016 roku ze swymi akcjonariuszami. Medialno-telekomunikacyjny gigant wypłaci pieniądze swoim właścicielom na raz pierwszy od trzy lat. • Cyfrowy Polsat…...
Coraz więcej zezwoleń na pracę cudzoziemców
Nawet milion podwładnych może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w cudzoziemskich firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...
Nie znaleziono