Kto płaci za wycenę przy sprzedaży domu?

17.02.2021
Category: Może Zostać

Powiązane artykuły

Spośród wielu elementów zakupu domu, wycena jest tym, co wielu kupujących jest zdezorientowanych i sfrustrowanych. Jeśli wartość wyceny jest niższa niż cena oferty, może to spowodować problemy z zamknięciem depozytu. Chociaż każdy nabywca domu powinien chcieć dokładnej oceny dużego zakupu finansowego, wymaga tego pożyczkodawca. Choć pożyczkodawca wymaga wyceny, to zwykle kupujący za nią płaci.

Pożyczkodawca wymaga wyceny, gdy pożyczkobiorca finansuje mieszkanie. Kupujący zwykle za to płaci, ale ten koszt początkowy podlega negocjacji i może zostać zapłacony przez sprzedającego.

Zrozumieć awaryjność wyceny

W przypadku depozytu istnieją okresy awaryjne, w których kupujący może odejść od transakcji i nadal otrzymać zwrot zaliczki bez żadnych kar. Jednym z tych okresów awaryjnych jest ocena awaryjna. Zwykle jest to jedna z ostatnich czynności wykonywanych na zlecenie pożyczkodawcy, a nie agenta nieruchomości czy kupującego.

Celem tej ewentualności jest zapewnienie wyceny domu według ceny zakupu lub jej zbliżonej. Pożyczkodawca stara się zabezpieczyć swoją pożyczkę w tej sytuacji, gdyby pożyczkobiorca nie spłacił zobowiązań. Pożyczkodawcy obawiają się odzyskania wartości pożyczki w przypadku sprzedaży przejęcia, jeśli pożyczkobiorcy odejdą od zobowiązań kredytowych.

Wartość wyceny a cena sprzedaży

Powodem, dla którego wycena jest tak ważna, jest fakt, że uczciwa wartość rynkowa domu jest naprawdę tym, ile ktoś jest skłonny za niego zapłacić. Prawdziwa wartość domu jest obliczana na podstawie większej liczby szczegółów niż czyjeś pragnienie. Na przykład na gorącym rynku nieruchomości, na którym kupujący chcą nieruchomości, ale na rynku nie ma zbyt wielu ofert, tylko kilka ofert staje się jedynym popytem i może przynieść wyższe ceny. Załóżmy, że dom w San Francisco jest wymieniony za 1 200 000 $, ale wpłynęło 10 ofert. Rozpoczyna się wojna licytacyjna i przyjęta oferta wynosi 1 400 000 $. Dom może nie być tego wart, biorąc pod uwagę warunki rynkowe poza pożądaniem.

Rzeczoznawca majątkowy weźmie pod uwagę wielkość domu i otaczającą go nieruchomość. Liczba sypialni, łazienek i wszelkich ulepszeń lub udogodnień jest również brana pod uwagę i umieszczana w równaniu, w którym ważone są wszystkie komponenty. Następnie porównuje dom z innymi mieszkaniami w okolicy, które są na sprzedaż lub niedawno zostały sprzedane. Daje to rzeczoznawcy dokładniejsze wyobrażenie o wartości inwestycyjnej domu. To jest numer, o który chodzi w banku.

Koszt prowadzenia działalności gospodarczej

Bank zleca wycenę, a pożyczkobiorca zwykle za to płaci. Powodem tego jest fakt, że zakup jest Twoją transakcją, więc tak jak płacąc za kontrole i raporty kredytowe, jesteś odpowiedzialny za koszty kupującego. Jest to koszt bezzwrotny podczas escrow. Jeśli odejdziesz od transakcji, stracisz pieniądze. Wyceny wynoszą średnio 332 USD w skali krajowej, ale są droższe na rynkach z wyższej półki, takich jak San Francisco.

Nie ma jednak wymogu, aby pożyczkobiorca zapłacił za wycenę. Na rynkach kupujących, na których sprzedawca chce osłodzić garnek, aby szybko sprzedać swój dom, może zdecydować się zapłacić bezpośrednio firmie hipotecznej pożyczkobiorcy za wycenę. Pożyczki FHA pozwalają sprzedającym zapłacić do 6 procent kosztów zamknięcia pożyczkobiorcy, co oznacza, że ​​sprzedawca może pokryć koszt wyceny, a także inne wydatki sprzedającego.

Opcje niskiej wyceny

Jeśli wycena będzie niższa niż cena zakupu, pożyczkodawca ma możliwość odmowy pożyczki. W zależności od kwoty pożyczki i zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, pożyczkodawca może zaoferować opcje. Na przykład rozważmy powyższy przykład z zaakceptowaną ofertą 1,4 miliona dolarów z prośbą o pożyczkę w wysokości 80 procent ceny zakupu na poziomie 1,12 miliona dolarów. Jeśli z wyceny wynika, że ​​wartość domu wynosi tylko 1,19 miliona dolarów, pożyczkodawca może już nie czuć się komfortowo z tak małą kwotą kapitału początkowego.

Dostępne opcje to odejście od zawyżonej ceny nieruchomości, negocjowanie ceny zakupu ze sprzedawcą, pozyskanie innego pożyczkodawcy lub znalezienie większej ilości gotówki na pokrycie różnicy, którą pożyczkodawca chce chronić. Możesz zakwestionować wycenę, ale prawdopodobnie zapłacisz za drugą, która może, ale nie musi, spowodować zmianę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy