Kiedy pęknie bańka pożyczki studenckiej, przygotuj się na bańkę głupoty

17.02.2021

Prognozujący zastanawiają się, jak to będzie wyglądać gdy pęknie bańka na kredyt studencki.

Tak, jeden czy inny fundusz hedgingowy praktycznie wybije pieniądze, zwierając sponsorowaną przez rząd Sallie Mae. Będą wrzeszczeć, że potrafią zidentyfikować Czarnego Łabędzia pod czapką ukończenia szkoły.

Ale prawdziwym niebezpieczeństwem, kiedy bańka kredytu studenckiego spada, jest bańka głupoty, która wysysa całe powietrze.

„Czy w istotnym interesie stanu jest posiadanie większej liczby antropologów? Nie sądzę – powiedział republikanin gubernator Florydy Rick Scott w 2011 roku. Przekonywał, że pomoc dla studentów powinna zająć się tworzeniem takich dyscyplin, jak nauka, Technologia, inżynieria i matematyka lub STEM.

W Ameryce po kryzysie finansowym gubernator Florydy czuł się całkiem dobrze, odrzucając jako paskudną nadzieję, że będziemy kształcić się w kierunku poznania kultury z filozofią, literaturą lub ludzką dynamiką. Podobnie jak w przypadku większości rządowych materiałów informacyjnych, pomoc w czesnym na uczelniach będzie prowadzona przez „twórców miejsc pracy.

Całkowite zadłużenie z tytułu kredytów studenckich wynosi 1,2 biliona dolarów, w porównaniu z 363 miliardami dolarów w 2005 roku, informuje Vox. W ciągu ostatnich trzech dekad średnia cena studiów licencjackich wzrosła czterokrotnie w stosunku do stopy inflacji, a ceny absolwentów zawodowych, takich jak studia prawnicze, trzykrotnie przewyższały stopę inflacji. Ponieważ stopień licencjata pozostaje oczekiwaniem dla wszystkich kandydatów do pracy umysłowej, rozsądne jest, że koszty jego uzyskania – i awansu na resztę drabiny podyplomowej – również wzrosły.

Obecnie rząd Stanów Zjednoczonych preferuje dwa rodzaje długów osobistych . Pożyczkobiorcy mogą odliczyć swoje wydatki z tytułu odsetek od kredytów hipotecznych na dom, a od kredytów studenckich. Rząd mówi nam, że te dwa rodzaje długu to „dobry dług. Ludzie, którzy kupują domy, inwestują w społeczności, poprawiając życie wszystkich wokół. Ludzie, którzy inwestują w swoje wykształcenie, wnoszą większy wkład ekonomiczny i społeczny.

To podobieństwo doprowadziło niektórych do zdania, że ​​pożyczki studenckie będą następną klęską gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, która będzie miała konsekwencje globalne.

Ale to nie jest to samo. Całkowite zadłużenie z tytułu kredytów studenckich w tej chwili to grosze w porównaniu z 22 bilionami dolarów całkowitej wartości nieruchomości sprzed kryzysu finansowego. Ponadto 85 procent zadłużenia z tytułu kredytów studenckich jest gwarantowane przez rząd federalny, instytucję z nieograniczonymi kieszeniami – o czym doskonale wiedzą wszyscy ważni, schorowani giganci ubezpieczeniowi o imieniu AIG.

Bardzo niewiele banków na Wall Street prowadzi handel w znaczący sposób sekurytyzowanymi pożyczkami studenckimi. Futures Deutsche Bank i Goldman Sachs nie są tutaj zagrożone. Warto zauważyć, że podczas gdy większość form pożyczania zamarła w następstwie kryzysu kredytowego, to pożyczki studenckie finansowane przez federacje federalne nie. To specjalne zwierzę.

Wciąż jest problem. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku informuje nas, że pod koniec 2013 r. 11,8% pożyczkobiorców pożyczkobiorców miało 90 dni zaległości w spłacie długów. Wskaźnik niespłacalności pożyczek wynosił 4,5% w 2003 r. – ale po 2005 r. Zaczął on rosnąć. Pożyczki na udział w naszym powolne ożywienie gospodarcze nie zadziałało dobrze dla zbyt wielu ludzi.

Teraz wracamy do gubernatora Scotta. Budżety państwowe są prawie wszędzie ograniczone. Oznacza to mniejsze wsparcie dla uczelni publicznych i prawdopodobnie bardziej ukierunkowane wsparcie, zgodnie z sugestiami Scotta w 2011 r. Ponadto uniwersytety będą nawiązywać więcej partnerstw z dużymi firmami. Kontraktorzy zbrojeniowi i międzynarodowe potwory przemysłowe raczej nie będą finansować stypendiów dla osób zainteresowanych Szekspirem czy amerykańską fikcją XX wieku. Jeśli polegamy na ich dolarach, zdobędziemy potrzebnych im studentów.

Gubernator stanu Tennessee Bill Haslam, również republikanin, zaproponował wykorzystanie funduszy loterii stanowej, aby zaoferować bezpłatny dwuletni wstęp dla lokalnej społeczności i szkół technicznych dla lokalnych absolwentów szkół średnich. Nowy Meksyk od lat 90-tych pokrywa czesne na uczelniach publicznych dla lokalnych absolwentów z 2,5 GPA, również finansowane przez loterię stanową. Ponieważ koszty edukacji prywatnej nadal będą gwałtownie rosnąć, popularność tych programów prawdopodobnie wzrośnie. Ale sprzedaż zdrapek może pokryć tylko tyle.

Sugestią , którą usłyszeliśmy również po kryzysie hipotecznym, jest wyeliminowanie możliwości odliczenia odsetek od kredytu studenckiego od podatku. Victoria J. Haneman, profesor prawa pisząca dla Nevada Law Journal jesienią 2013 r., Twierdzi, że ulgi podatkowe nie przynoszą wiele korzyści studentom, którzy mają o wiele większe problemy, o które muszą się martwić, niż kwota, która często wyniesie około 100 dolarów od ich roczny rachunek podatkowy. Odliczenie zostało zniesione już wcześniej, w ramach reformy podatkowej Ronalda Reagana w 1986 roku. Zostało przywrócone w latach 90., ale na mniej korzystnych warunkach.

Pożyczki studenckie nie mogą być wypłacone przez sąd upadłościowy, więc w efekcie mogą prześladować pożyczkobiorcę na całe życie. Prezydent Obama położył kres tym niedawnym pożyczkobiorcom, którzy mogą płacić na podstawie dochodów uzyskanych po ukończeniu studiów. Następnie saldo ich pożyczek, jeśli takie istnieją, zostaje umorzone po 20 lub 25 latach.

Problem polega na tym, że IRS traktuje umorzone saldo pożyczki jako dochód w roku, w którym zostało umorzone. Pożyczkobiorca, który już jest w trudnej sytuacji, może być zmuszony do płacenia wysokich podatków przedziałowych od tego, co jest zasadniczo niepłynnym aktywem.

A pożyczkobiorcy, którzy zaciągnęli pożyczki przed 2008 rokiem? Nie mają dostępu do tej funkcji. Jeśli nie wywiążą się ze zobowiązań, ich długi pozostaną do końca ich dni. Być może warto zamienić ich możliwość odliczenia od podatku na ostateczne wybaczenie – i dodać ochronę przed dużymi rachunkami podatkowymi – zarówno dla pożyczkobiorców przed Obamą, jak i po niej.

Ale podstawowa kwestia jest taka: istnieje obawa, że ​​narastający wstręt wśród pożyczkobiorców i podatników – tych, którzy już borykają się z gospodarką, która odmawia dostosowania się do swoich obywateli – spycha naukę na prawie czyste szkolenie zawodowe.

Jeśli przyszłość kultury amerykańskiej jest Twoim największym zmartwieniem, jest najbardziej wrażliwa, gdy ta bańka w końcu pęknie. Efekty nie będą tak namacalne, jak upadek nieruchomości i możemy nie być nawet wystarczająco sprytni, aby wiedzieć, co nas uderzyło, dopóki nie będzie za późno, aby to naprawić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy