Jakie są konsekwencje przekroczenia stanu konta bankowego?

17.02.2021
Category: Przykład Jeśli

Większość ludzi celowo nie przepuszcza rachunków bankowych. Możesz pomyśleć, że masz tam kilka dolarów więcej niż w rzeczywistości, a może matematyka nigdy nie była twoją mocną stroną i popełniłeś błąd podczas uzgadniania konta. Szczere pomyłki częściej prowadzą do irytacji niż tragicznych konsekwencji. Jeśli jednak nie podejmiesz odpowiedzialnej decyzji, sytuacja może się pogorszyć.

Wszystkie te opłaty

Debet ma miejsce, gdy transakcje na Twoim koncie – czeki, które wypisałeś lub dokonane obciążenia – przekraczają dostępne saldo. Jeśli bank honoruje debet lub czek, więc na Twoim koncie jest teraz saldo ujemne, jest to debet w rachunku bieżącym. Różni się od opłaty za niewystarczające środki, która ma miejsce, gdy bank odmawia zapłacenia czeku lub polecenia zapłaty. Banki mogą naliczać wiele opłat za te pomyłki, co może być kosztowną uciążliwością.

Działaj tak szybko, jak to możliwe

Jeśli uda Ci się dokonać wpłaty pokrywającej kwotę debetu i opłaty, stosunkowo szybko przywracając saldo na rachunku do dodatniego salda, to prawdopodobnie zakończy się nieprzyjemny incydent. Jeśli nie dokonasz wpłaty, bank ostatecznie zamknie Twoje konto, ale jeśli masz więcej niż jedno konto w tym samym banku, możliwe, że przeleje on tylko pieniądze z jednego konta na drugie, aby pokryć debet.

Twój wynik kredytowy może zostać trafiony

Jeśli nie pokryjesz zadłużenia i po prostu pozostawisz konto z ujemnym saldem, bank może wysłać konto do firmy windykacyjnej. Większość transakcji między Tobą a Twoim bankiem nie pojawia się w raporcie kredytowym, ale jeśli kwota jest w windykacji, prawdopodobnie pojawi się to i wpłynie na Twój wynik. Twój debet może również pojawić się w raporcie kredytowym, jeśli bank odpisze Twój dług, na przykład jeśli kwota Twojego debetu jest znikoma i nie jest warta czasu i wydatków związanych z próbą jego odzyskania. Może się to pojawić w raporcie kredytowym jako „obciążenie, ale to też nie jest dobre.

Banki komunikują się z bazami danych

Nawet jeśli Twój debet nie zostanie zgłoszony do biur informacji kredytowej, może zostać zgłoszony innym bankom, co może uniemożliwić Ci otwarcie konta w innym miejscu. Banki regularnie raportują do specjalnych baz danych, które rejestrują tylko działalność bankową, a nie cały profil kredytowy. Twój bank prawdopodobnie zgłosi to, jeśli przekroczysz swoje konto i nie naprawisz rzeczy dobrze.

Bank może cię pozwać

Każdy, komu jesteś winien dług, może skierować cię do sądu, aby spróbować go odzyskać. Bank może Cię pozwać lub, jeśli przekaże sprawę firmie windykacyjnej, agencja może pozwać. Pozew jest sprawą publiczną, więc jeśli sąd wyda przeciwko tobie orzeczenie, będzie to również widoczne w twoim raporcie kredytowym. Orzeczenie może posłużyć do zajęcia wynagrodzenia lub do zastawu na majątku w celu odzyskania długu.

Możesz iść do więzienia

Świadome wypisanie złego czeku jest przestępstwem – przestępstwem w niektórych stanach. Ale bank musiałby udowodnić, że wystawiłeś czek z zamiarem popełnienia oszustwa i wiedziałeś, że nie ma wystarczających środków na pokrycie czeku. Nawet jeśli nie zostałeś oskarżony o oszustwo, możesz zostać pozbawiony wolności w niektórych stanach, jeśli bank wyda przeciwko tobie wyrok w sądzie cywilnym. Jeśli sędzia nakazuje ci spłatę zadłużenia, a ty zignorujesz nakaz sądu, jest to obraza sądu i może skutkować karą więzienia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy