Fitch alarmuje: założenia budżetowe rządu PiS są zbyt optymistyczne

🕓 17.06.2019
📂 Finanse
👁 95
🗨
Agnecja Fitch wypowiada się na temat budżecie państwa na 2017 r.

Budżet państwa na rok 2017 w Polsce podpiera się na zbyt optymistycznych założeniach - stwierdził Fitch.

- Choć sądzimy, że kryteria deficytu UE pozostają silną kotwicą na rzecz polityki fiskalnej, to finanse wskazuje ryzyko pogorszenia kwestii fiskalnej – czytamy po komunikacie.

Rząd prognozuje wzrost PKB o trzy, 4 proc. w 2016 r. i 3, 6 proc. w 2017 r. Fitch spodziewa się, iż dynamika wzrostu gospodarczego wyniesie odpowiednio 3, 2 proc. i 3, 5 proc.

Wskaźniki makro będą zawyżone

Agencja ratingowa uznała, hdy prognozowane w projekcie budżetu wskaźniki makroekonomiczne są zawyżone:

Budżet zatwierdzony za pośrednictwem polski rząd w dniach 25 sierpnia przewiduje niedostatek sektora finansów publicznych w wysokości 2, 9 proc. PKB w 2017 r., w porównaniu do wytęsknionego 2, 6 proc. po roku 2016. Polski rząd nie może jednak liczyć dzięki jednorazowe czynniki jak zysk z NBP i wpływy z aukcji LTE, które w tym roku umożliwiły sfinansowanie programu Rodzina 500+.

Agencja zwraca obserwację, że flagowy program PiS w 2016 r. kosztował 0, 9 proc. PKB, a w 2017 r. wydatki wzrosną do jednej, 2 proc. PKB. Budżet oczekuje jednak 10, 9 proc. wzrostu nominalnych dochodów podatkowych. Zdaniem Fitch to założenie jest nierealistyczne:

Pewien wzrost przychodów z VAT jest prawdopodobny ze względu na obecnie bardzo dużą lukę VAT (jedną z najwyższych w Unii Europejskiej, na poziomie 25 proc. ). Ale wzrost zakładany w budżecie emituje się nierealistyczny, ponieważ wydaje się dwukrotnie większy niż spodziewany wzrost nominalnej konsumpcji.

Agencja, która pod skraj lipca potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie „A minus” z perspektywą stabilną, oczekuje wyższego deficytu sektora finansów publicznych od prognozowanego przez rząd w poziomie 3 proc. PKB w 2017 r.

Unijny pakt stabilności jak i również wzrostu określający limit deficytu na poziomie 3 proc. pozostaje wyraźną kotwicą gwoli polityki fiskalnej w Naszym kraju i oczekujemy zmian przy polityce, jeśli wzrost zysków rozczaruje.

Fitch wspomina, że Polska wyszła wraz z procedury nadmiernego deficytu całkiem niedawno, bo w 2015 r. Powrót do odwiedzenia tej procedury nadszarpnąłby wiarygodność polityki fiskalnej i może skutkować utratą środków unijnych na rozwój gospodarki:

Przestrzeganie poziomu deficytu odzwierciedlone jest w naszych oczekiwaniach dotyczących stopniowego zacieśniania strategii fiskalnej w średnim okresie (prognozujemy deficyt sektora zasobów publicznych na poziomie 2, 9 proc. w 2018 r. ) wraz wraz z stabilizacją długu publicznego po okolicach 53 proc. PKB. Potencjalne zmiany w polityce fiskalnej wynikające z adaptacji obietnic wyborczych, nadal stanowią ryzyko dla finansów ogólnych.

Kolejny przegląd ratingu przez Fitch planowany wydaje się w styczniu 2017 r.

Deficytu nie powinno być wcale

Założenia budżetowe dzięki 2017 r. to: mniejsza dynamika wzrostu gospodarczego, rekordowa, bo sięgająca prawie sześcdziesięciu mld zł dziura budżetowa i deficyt sektora zasobów publicznych na maksymalnym dopuszczalnym poziomie.

Do państwowej kasy ma wpłynąć przy przyszłym roku 324, 1 mld zł. Wydatki pochłoną natomiast 383, 4 mld zł. Ministerstwo kierowane poprzez Pawła Szałamachę zakłada także, że dochody z VAT, którego stawki pozostaną z brakiem zmian, wzrosną o jedenaście proc. do 143 mld zł. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków.

Prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista Business Centre Club oświadczył w rozmowie z Business Insider Polska, że przy sytuacji, w której pęd wzrostu gospodarczego jest na stosunkowo zadowalającym poziomie 3-4 proc., powinniśmy mieć zerowy deficyt budżetowy. Tymczasem po przyszłym roku sięgniemy maks. dopuszczalnego poziomu - 2, 9 proc. PKB.

Tagi: budżet Fitch PKB Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Lazarus
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Afrykański pomór świń uderza przy Rosję. Miliardowe straty  Informacje
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego jak i również Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) poinformowała o wykryciu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wirus rozprzestrzenia się, an opłaty z tego tytułu obliczane są na…...
Afera GetBack. Leszek Balcerowicz pisze list ws. powiązań wraz z spółką
Prof. Leszek Balcerowicz po przesłanym nam liście odpiera zarzuty pojawiające się w bazie prawicowych tygodników, odnośnie do odwiedzenia jego bliskości z byłym prezesem GetBack oraz namawiania do kupna obligacji spółki. Poniżej…...
Adam Glapinski, prezes NBP, o wynikach polskiej gospodarki
- Polska od jakieś czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział podczas przemówienia inaugurującego Kongres 590 prezes NBP Adam Glapinski. Glapiński powołał się na dane GUS…...
8, 5 mln dol. łapówek za kontrakty w Indiach i Polsce? Są zarzuty wobec Alstomu  Informacje
Brytyjska spółka-córka francuskiego producenta pociągów i turbin Alstom posiadała zapłacić podczas sześciu lat ok. 8, 5 mln dolarów łapówek, by osiągnąć kontrakty przez hindusów, Polsce jak i również Tunezji…...
500 złotych na dziecko. BIG: Program pomoże spłacić długi  Pieniądze
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...
5 spółek, na których masz możliwość zarobić w tym roku
Inwestor nie zaakceptować ma dziś łatwego egzystencji. Rekordowo niskie stopy procentowe ograniczają potencjał do zysku z obligacji. Tymczasem rynki akcji stają się coraz bardziej kapryśne, bo hossa w giełdach - napędzana stosunkowo…...
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje
Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...
Nie znaleziono