Niezależnie od tego, kto wygra wybory przy USA, cena złota mimo wszystko pójdzie w górę

🕓 09.07.2019
📂 Finanse
👁 244
🗨
Ceny złota a wybory po USA

Niezależnie od tego, kto wygra wybory w Stanach Zjednoczonych, dla złota i faktycznie będzie to dobra wiadomość. Tak przynajmniej twierdzi James Steel, główny analityk sektorze metali szlachetnych w HSBC, który jest przekonany, hdy w nadchodzącym roku koszt złota będzie nadal wędrować w górę, szczególnie wówczas, kiedy zwycięzcą okaże się Donald Trump.

- Złoto, oprócz reagowania w wydarzenia ekonomiczne i inwestycyjne, jest także wrażliwe na kwestie geopolityczne, a chociażby społeczne – napisał Steel w opublikowanej we wtorek notatce.

Według faceta, biorąc pod uwagę natężenie wyzwań, przed jakimi stoi amerykańska gospodarka (w tymże wciąż słaby wzrost ekonomiczny, rozwarstwienie dochodów, wysoki pułap zadłużenia i niska produktywność), oraz zawiłości i wyzwania polityki zagranicznej, wynik ludzi wyborów może być szczególnie ważny dla ustalenia kursu amerykańskiej polityki, czyli dla poziomu cen złota.

Złoto będzie drożeć - nawet do 1440 dol. za uncję (scenariusz Clinton)

Oto jego opinia na rzecz skutków zwycięstwa Clinton, które, biorąc pod atencję wyniki najnowszych sondaży, ciągle uważane jest za w najwyższym stopniu prawdopodobne:

Taki efekt będzie wspierał nasze bieżące prognozy dla złota. Optymistyczny scenariusz, wychodzący z sąsiedztwa niskich cen i odradzającego się popytu, to 1400 dol. za uncję w koniec 2016 roku, przy średniej cenie 1275 dol. za uncję.

Jeśli chodzi o rok 2017, to przewidujemy cenę złocista na poziomie 1440 dol. za uncję na koniec roku kalendarzowego, oraz średnią cenę 1310 dol. za uncję.

Jeśli pani Clinton wygra, to – naszym zdaniem – jej polityka na rynku gospodarki zagranicznego, a zwłaszcza ruch w stronę protekcjonizmu, na dodatek potwierdzi nasze mimo wszystko już optymistyczne stanowisko.

Jeśli natomiast, w przeciwieństwie w celu wyników obecnych sondaży, demokraci przejmą także kontrolę ponad Kongresem, to wówczas możemy się spodziewać bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej. To spośród kolei oznacza jeszcze więcej optymistyczny scenariusz.

Złoto i skok o kilka procent (scenariusz Trumpa)

Prognoza Steela, przewidująca, że na końcu 2016 roku uncja złota będzie kosztować 1400 dol., i tak jest już niesłychanie optymistyczna, oznacza bowiem jedenastu, 7 proc. wzrost koszta obecnej.

Wraz spośród wygraną Trumpa optymizm ten podnosi się o oczko, a nawet o 2 lub trzy oczka powyżej:

Naszym zdaniem wygrana Trumpa zdecydowanie będzie niesłychanie dobrą informacją dla złocista, biorąc pod uwagę zwiększony protekcjonizm, wyższe wydatki budżetowe oraz ryzyka geopolityczne. Koszt złota może stosunkowo szybko skoczyć do poziomu tysiąc pięćset dol. za uncję – w wypadku wygranej Trumpa tyle wyniesie na koniec roku.

To z transportu podniesie przewidywaną przeze mnie średnioroczną cenę złota do 1300 dol. za uncję. Jeżeli chodzi o rok 2017, to może ona wzrosnąć nawet do 1575 dol. wreszcie roku, co da średnią cenę w wysokości 1410 dol. za uncję.

Zważywszy na to, że do końca roku kalendarzowego zostało niecałe 60 dób, taka prognoza sugeruje potężny 16, 5 proc. możliwości wzrostowy – jakby nie spojrzeć jest to co niemiara.

Indie i Chiny pomogą złotu przebić opory

Optymistyczne prognozy Steela zostaną niedługo przetestowane, bo za tydzień o tej porze wynik wyborów będzie już znakomity. Aktualnie cena złocista na rynku spot kosztuje 1304 dol. za uncję. Od początku roku wartość tego kruszcu wzrosła na temat 22, 9 proc.

Warto pamiętać także, iż okres jesieni i zimy naturalnie wspomaga rosnące koszta złota. Dzieje się naprawdę dlatego, że w Indiach na jesień przypada standardowy czas małżeństw i świąt hinduskich, a w posagu zwyczajowo daje się złociste przedmioty, co bardzo pobudza import.

Na koszty złota wpływ ma także Nowy Rok Chiński (koniec stycznia). Wtedy to klienci z Państwa Środka wywołują duży popyt na złote sztabki, biżuterię i monety.

Ale w obliczu najważniejszych wyborów w tymże roku będą to jedynie dodatki do głównego potrawy.

Tagi: złoto towary wybory w USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: jogofilo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny prądu w 2019 roku. KE chce dodatkowych wyjaśnień od Polski
Ustawa o wartościach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu Premier: intencją rządu jest, by ceny prądu nie wzrosły Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa prądowa pod…...
Ceny paliw nieznacznie spadają - BM Reflex  Surowce
"Ruch jest 1 i banalny". PO apeluje do rządu w kwestii cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...
Ceny energii - rozporządzenie ministerstwa energii, projekt
Ministerstwo Ciepła opublikowało projekt rozporządzenia, w które czekała polska specjalizacja energetyczna. Zawiera ono głównie formułę służącą do znakowania kwot rekompensat dla sklepów prądu za utrzymanie cen na poziomie z 2018…...
Cena ropy podskoczyła. To zasługa Goldman Sachs, ale odrzucić tylko
W poniedziałek cenę ropy pompowały: zaburzenia w wydobyciu tego materiału w Nigerii; utrzymujące się obawy o ilości ropy, jakie Wenezuela będzie w stanie dostarczać mimo zanurzenia kraju w głębokim zastoju, a…...
Będą kolejne rozmowy w sprawie warunków połączenia KHW jak i również PGG  Surowce
Górnicze związki zawodowe wznowią przy poniedziałek rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Energii oraz zarządami Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) na temat warunków połączenia obu firm. Przed tygodniem…...
Były prezes Sądu Apelacyjnego jest zatrzymany przez CBA
Były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztof S. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zatrzymanie ma związek wraz z korupcją w krakowskim sądzie - powiedział Temistokles Brodowski z CBA. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze…...
Budżet UE po 2020 r. - komentarz premiera Morawieckiego
Kolejny unijny budżet to temat, z którym będą musieli się zbytnio jakiś czas zmierzyć reprezentanci państw członkowskich UE. Według premiera ten budżet winien być oparty o zdrów, dobry kompromis. "Polska…...
Budowa nowej kopalni węgla w Polsce
W przyszłym roku możliwia jest decyzja w sprawie wybudowania nowej kopalni węgla kamiennego w Polsce - zapowiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. - Jesteśmy na etapie budowania miksu energetycznego, który to będziemy prezentować…...
Nie znaleziono