Premier: Polska bardzo bez żadnych wątpliwości wypowiada się przeciwko rajom podatkowym

🕓 03.07.2019
📂 Finanse
👁 69
🗨
Budżet UE po 2020 r. - komentarz premiera Morawieckiego

Kolejny unijny budżet to temat, z którym będą musieli się zbytnio jakiś czas zmierzyć reprezentanci państw członkowskich UE. Według premiera ten budżet winien być oparty o zdrów, dobry kompromis. "Polska wydaje się być gotowa do tego kompromisu" – zapowiedział Mateusz Morawiecki przed piątkowym, nieformalnym szczytem UE. Mówił też, że polski rząd jest za wyeliminowaniem unikania opodatkowania poprzez najbogatszych.

Szef polskiego rządu bierze udział przy nieformalnym szczycie unijnych przywódców, podczas którego politycy posiadają omawiać m. in. budżet UE po 2020 roku oraz zmiany w funkcjonowaniu europejskich instytucji.

Jaki budżet UE po 2020 roku

Projekt przyszłego wieloletniego unijnego budżetu Komisja Europejska posiada przedstawić na wstępie maja.

"Polska ma bardzo wyraźnie określone cele" – rzekł polski premier. Zaznaczył także, że rząd jest zbytnio kontynuacją dotychczasowej polityki rolnej i polityki spójności, jaka wspomaga nasze inwestycje.

"Rozumiemy oczywiście również świeże cele, szczególnie przedstawiane za pośrednictwem niektóre państwa członkowskie jak i również wiele z nich również nam się podoba, przebywamy pozytywnie do nich nastawieni" - powiedział. Pośród nich premier wymienił politykę obronną, wspólne działanie w toku migracji i pomocy uchodźcom na miejscu.

Powiedział też, że na czwartkowym nieformalnym spotkaniu z przywódcami krajów członkowskich UE zorganizowanym przez premiera wspomniał na temat tym, jakie mogą okazać się źródła nowych środków w unijnym budżecie.

Unijne rabaty

"Muszą się one odszukać zarówno na skutek eliminacji rabatów - niektóre państwa do dzisiaj, tak jak Wielka Brytania od mnóstwo lat, tak też parę innych krajów jest na ulg, z rabatów. Myślę, że rabaty mogłyby powoli odchodzić do przeszłości" - ocenił Morawiecki.

Z największego rabatu w unijnym budżecie korzysta Wielka Brytania. Pozostał on wynegocjowany jeszcze poprzez premier Margaret Thatcher przy 1984 roku. Poza Dużą Brytanią z różnego wariantu rabatów korzystają także inne państwa członkowskie.

Szef polskiego rządu zwrócił równolegle uwagę na nowe źródła, które mogłyby zasilić unijny budżet. "My pokazujemy, jakim sposobem dużym sukcesem była eliminacja luki w VAT" a mianowicie mówił.

"W kompletnej UE Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro - to wydaje się kwota wyższa niż całoroczny budżet UE, otóż częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu przychodów wszystkich państw członkowskich i na skutek tego także wzrostu dochodów budżetu UE" - wskazał premier.

Dodał też, że Polska bardzo jednoznacznie wypowiada się przeciwko rajom podatkowym a mianowicie podkreślił.

Jak dodał w tym kontekście polski rząd chce "prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie w taki sposób, żeby (... ) usunąć unikanie opodatkowania przez najbogatszą część ludności, bogate niesłychanie firmy, zazwyczaj firmy międzynarodowe".

"Dla nas wówczas są bardzo ważne możliwe nowe źródła dochodów" – ocenił Morawiecki.

Piątkowy szczyt unijny

Podczas piątkowego szczytu unijni przywódcy będą dyskutować też o kwestiach instytucjonalnych, w tym o składzie Parlamentu Europejskiego po wyborach w 2019 roku i ewentualnych listach ponadnarodowych.

Inną kwestią, którą zajmą się liderzy UE, będzie propozycja "wiodących kandydatów" procedury znanej jako "Spitzenkandidaten", w ramach której europejskie partie polityczne miałyby wskazywać swoich pretendentów do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Aczkolwiek zarówno KE jak jak i również PE mocno popierają ów pomysł, budzi on sprzeciw wielu stolic.

Autor: Адальберт-атил
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Budowa nowej kopalni węgla w Polsce
W przyszłym roku możliwia jest decyzja w sprawie wybudowania nowej kopalni węgla kamiennego w Polsce - zapowiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. - Jesteśmy na etapie budowania miksu energetycznego, który to będziemy prezentować…...
Brytyjski instytut Adama Smitha na temat uniwersalnym dochodzie podstawowym  Pieniądze
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Broń strzelecka hitem eksportowym Niemiec. «To zwiastun śmierci narodów»  Informacje
Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla podróżnych. Odwołano ponad 50 "niemieckich" lotów Niemiecki…...
Brexit osłabia złotówkę ocenia raport o walutach Morgan Stanley  Waluty
Widmo Brexitu stale osłabia polską walutę i obecnie jest pani drugą najwrażliwszą walutą dzięki świecie - ocenił Morgan Stanley. Tymczasem cena brytyjskiego funta szterlinga jest dzisiaj najwyższa od kilku dób. Ostatnie…...
Brazylia. Stan pogotowia finansów globalnych w Rio de Janeiro  Ze świata
Nowy właściciel poszukiwany. Tropikalna wyspa trafiła na sprzedaż Podczas meczów na mundialu banki mają być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny quiz w więzieniu dla kobiet. Stroją cele i walczą o nagrodę Z dzieckiem…...
Boom na węgiel brunatny w Niemczech. Efekt? Będą znikać wioski  Informacje
Ruszają najbardziej znaczne targi przemysłowe świata. Lokalne firmy stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tyś złotych za leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano ponad 50 "niemieckich" lotów Niemiecki…...
Bieńkowska: do 2020 roku powinniśmy mieć sieć ekspresówek  Informacje
Do finiszu nowej perspektywy unijnej w lata 2014-2020 Polska ma obowiązek mieć zakończoną między pozostałymi sieć dróg ekspresowych – powiedziała w czwartek przy Katowicach wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta…...
Białoruś zezwoliła na tranzyt unijnej wieprzowiny  Informacje
Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę po Berlinie Jak nie do Rosji, to gdzie indziej. Polska poradziła sobie z embargiem Rosyjskie embargo uderza po kieszeniach. Rolnicy mogą opierać się…...
Nie znaleziono