Donos do urzędu skarbowego

Donos do urzędu skarbowego
Pisanie donosów leży w naturze Polaków. Jedną z instytucji, do których najczęściej trafiają tego typu pisma, jest urząd skarbowy. Czy takie działania mają uzasadnienie? Co należy mieć na względzie, decydując się na napisanie donosu?
Jak wynika z informacji podanych przez portal http://donosimy.waw.pl/. Z roku na rok skarbówka w Polsce otrzymuje coraz więcej donosów. Skarżą się na siebie sąsiedzi, członkowie rodziny, pracownicy na pracodawców etc. Tak zresztą jest również w przypadku donosów wysyłanych do innych instytucji – przykładem tego jest np. donos do pip czy donos do zus. Autorami nie zawsze kierują racjonalne przesłanki, a zwykła zazdrość i chęć zrobienia komuś na złość, aczkolwiek jak zaznaczają urzędnicy, sporo donosów pomaga ujawnić próby obejścia przepisów podatkowych.
Co trzeba zrobić, aby donos do us był skuteczny? Pojawiają się tu dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze – skarga powinna być podpisana. Urzędy skarbowe sporadycznie zajmują się anonimami. Nie mogą też ujawnić danych autora bez jego zgody. Po drugie – donos musi być oparty na faktach. Nie może zawierać nieprawdziwych, wyssanych z palca informacji. Najlepiej, jeśli treść donosu jest poparta jakimiś dowodami, np. zdjęciami czy zeznaniami świadków. Zebrane informacje autor powinien przekazać w sposób jasny i klarowny.