Dlaczego poszedłem do branży kredytów hipotecznych

17.02.2021
Category: Kwoty Pożyczki

Właśnie zdałem sobie sprawę w zeszły czwartek, że spędziłem pełne dwa lata w Better, nawiasem mówiąc tego samego dnia, w którym ogłosiliśmy 15-milionową rundę prowadzoną przez Kleinera Perkinsa. Dlatego warto było trochę się zastanowić i przemyśleć – co skłoniło mnie do porzucenia mojej roli zarządzania zespołem uczenia maszynowego w Spotify? Chcesz dołączyć do jakiegoś przypadkowego startupu w najbardziej nudnej branży świata? Oto moje uzasadnienie, dlaczego uwielbiam być tam, gdzie jestem:

Podążaj za mądrymi ludźmi z dobrymi pomysłami

W 2008 roku dołączyłem do nieznanej wówczas firmy o nazwie Spotify . W tym czasie miałem ofertę od Google i kilku innych miejsc. Oczywiście wszyscy moi przyjaciele i rodzina myśleli, że jestem naprawdę głupi. Google to najfajniejsze miejsce do pracy na świecie! Doły z piłkami! Ale to, co sprawiło, że dołączyłem do Spotify, to (a) uwielbiam ich produkt w wersji beta (b) wszyscy inteligentni ludzie ze szkoły (KTH), których podziwiałem, dołączyli. Pomyślałem więc, że cokolwiek, spróbuję. Chcę z nimi pracować.

Zostałem tam przez około sześć lat, podczas których ta mało znana firma, która powstała w Sztokholmie, zmieniła przemysł muzyczny. W każdym razie, lekcja, której się nauczyłem, brzmiała: idź do pracy dla najmądrzejszych ludzi, jakich możesz znaleźć, z pomysłem na biznes, w który wierzysz . Wszystko inne jest drugorzędne. Nawet pomysł na biznes jest prawdopodobnie drugorzędny, ponieważ inteligentni ludzie często kończą się tym, że biznes działa (Spotify jest tego przykładem).

Branża kredytów hipotecznych jest dość okropna

… I dlatego to uwielbiam. Uzyskanie kredytu hipotecznego w USA zajmuje około 60 dni. Przeciętny plik pożyczki to 800 stron. Zasadniczo pożyczki hipoteczne to produkcja plików PDF i prawie wszystko odbywa się ręcznie.

Biura podróży i maklerzy giełdowi zostali wyeliminowani przez Internet, gdy ludzie zdali sobie sprawę, że wygodniej i taniej jest pozbawić człowieka pośrednictwa i podłączyć użytkowników bezpośrednio do systemu. Ale pożyczki hipoteczne są nadal udzielane przez urzędnika zajmującego się pożyczkami ludzkimi, który przepycha twoją pożyczkę w CRM i zarabia mniej więcej jeden punkt procentowy kwoty pożyczki na prowizji. Jest to podatek od asymetrii informacji między pożyczkobiorcami a „systemem – niezwykle złożoną branżą, w której jest więcej organów regulacyjnych, niż ktokolwiek mógłby śledzić.

Brokerzy kredytów hipotecznych z filmu The Big Short

Myślę, że to zabawne, kiedy ludzie mówią o automatyzacji wielu ludzkich procesów przez sztuczną inteligencję. Nie zgadzam się, ale ogromne części branży kredytów hipotecznych można zautomatyzować za pomocą wielu skryptów do pobierania z sieci. Jest to proces, który ma być obiektywną decyzją opartą na faktycznych punktach danych o użytkowniku. Pozwól ludziom robić to, w czym są dobrzy, używaj komputerów do wszystkiego innego.

Dlaczego nie zostało to zautomatyzowane? Uzyskanie kredytu hipotecznego nie zawsze było trudne i być może słyszałeś, że był z tym niewielki problem. Po wielu dodatkowych przepisach (w większości całkiem rozsądnych), bardzo trudno jest dostać kredyt hipoteczny. Ale słowo „twardy jest przeładowane w języku angielskim – może odnosić się zarówno do „wysokich standardów, jak i „nudnych. Skupiamy się tylko na najlepszych klientach i nie ma powodu, dla którego mieliby przeskakiwać przez milion kółek.

Czasami dobrze jest być nieco przekornym

Jedna z teorii mówi, że powinieneś skorzystać z „arbitrażu talentów. Wszyscy inteligentni ludzie w ciągu ostatnich 20 lat przenieśli się do start-upów i funduszy hedgingowych, ale pośrednio oznacza to również, że wszystkie inne branże będą nieproporcjonalnie niewystarczające dla talentów. Istnieje oddzielny, większy altruistyczno-utylitarny argument, że inteligentni ludzie coraz częściej wkraczali w branże o niewielkich skutkach zewnętrznych lub bez nich – bez większych korzyści dla innych ludzi. Nie sądzę, aby transakcje o wysokiej częstotliwości lub hiperoptymalizacja CTR reklam były same w sobie straszne, ale złe jest to, że jest to koszt alternatywny odsysania inteligentnych ludzi od miejsc pracy o większych efektach zewnętrznych.

Ale myślę, że to się zmieni, gdy pojawią się możliwości dla inteligentnych ludzi, aby wejść w te „słabo rozwinięte dziedziny, takie jak edukacja, opieka zdrowotna i bankowość. Bycie najmądrzejszym zespołem w przeciętnej branży oznacza, że ​​masz ogromną przewagę konkurencyjną. Co ciekawe, widzę wiele działań w Nowym Jorku skierowanych do tych branż, ale nie wiem, czy to (jeszcze) większy trend.

Technologia prawie nie dotyka kredytów hipotecznych

Startupy technologiczne i technologiczne zmieniły nasze życie na wiele niesamowitych sposobów. Branże takie jak media, komunikacja i rozrywka przeszły ogromne zmiany w wyniku spadku kosztów dystrybucji do zera, a wcześniej rozdrobnione rynki są obecnie zdominowane przez efekt „zwycięzca bierze wszystko. Ale rozglądając się po świecie, istnieją ogromne branże czekające na tę samą transformację. Branże, o których wspomniałem, edukacja, opieka zdrowotna i usługi finansowe, są ogromne i prawie się nie zmieniły przez ostatnie 50 lat.

W końcu zaczynamy dostrzegać naprawdę interesujące zmiany w usługach finansowych – aktywnych zarządzających funduszami zastępują fundusze indeksowe, doradców finansowych zastępują robo-doradcy, a fundusze hedgingowe we wszystkich krajach obniżają opłaty za zarządzanie. Może minęliśmy szczyt pośrednictwa finansowego? Myślę, że jest to wysoce prawdopodobne. To niezwykle rozdrobniony rynek w Stanach Zjednoczonych, który nadal opiera się na fizycznej sieci oddziałów. Czy branżowy „moment Amazona jest tuż za rogiem? Ufnie.

Przypadek 1: Jeden z dostawców technologii Chase Mortgage chwali się tylko 3 dniami przestoju w roku

Przypadek 2: Pewien dostawca agentów zamykających przechwala się, że może ZROBIĆ WRAŻENIE NA KLIENTACH, dostarczając Fizycznie PODPISANE dokumenty na płycie CD

Mamy przewagę

Naprawdę uważam, że istnieje nowy sposób myślenia o tworzeniu produktów konsumenckich. To kod, który startupy technologiczne złamały w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Uruchamiaj wcześnie, często, powtarzaj i ucz się od klientów. Duże banki są w tym absolutnie straszne . Typowy harmonogram wydania to sześć miesięcy, a segregatory opisują kroki. W tym czasie mój zespół wdrażał nowe przyrostowe zmiany w produkcji 5000 razy. Nic dziwnego, że banki są całkowicie niezdolne do tworzenia produktów konsumenckich.

Z drugiej strony, pożyczki hipoteczne nie są czymś, co można zacząć robić w garażu. Zasadniczo wyszliśmy i przejęliśmy istniejącego pożyczkodawcę, aby uzyskać wszystkie licencje i inne rzeczy, których potrzebowaliśmy. Niestety, regulacje w znacznym stopniu sprzyjają obecnym urzędnikom, ale myślę, że drugą stroną jest to, że przechwytywanie regulacyjne może być dobre, jeśli jesteś po właściwej stronie.

Konsumenci nienawidzą obecnego systemu

Średni ważony NPS największych banków wynosi minus osiem . Uzyskanie kredytu hipotecznego jest mniej więcej tak zabawne, jak uzyskanie kanału korzeniowego. Ponieważ zautomatyzowaliśmy prawie cały proces, możemy wytwarzać kredyty hipoteczne znacznie szybciej i przy znacznie mniejszym wysiłku niż inni pożyczkodawcy. Nigdy więcej dokumentów fizycznych i przesyłania. Próbujemy pobrać wszystko z API i podłączyć do w pełni zautomatyzowanego silnika reguł. Najpiękniejsze jest to, że naprawdę oszczędzamy pieniądze, robiąc te wszystkie rzeczy, ponieważ eliminujemy ogromne ilości pracy fizycznej, a także ryzyko problemów.

Proces kredytu hipotecznego to największa transakcja finansowa, przez którą przechodzi większość ludzi w swoim życiu. Obecny system zasadniczo wykorzystuje asymetrię informacji do uzasadnienia wygórowanych prowizji. Szaleje przynęta i zamiana, a także nielegalna prowizja za skierowania (zakazana przez RESPA). Chcemy pozbyć się szkicowości, ale także zmniejszyć tę asymetrię informacji poprzez narzędzia i uproszczenia produktów, aby mieć pewność, że konsument będzie dokonywał bardziej świadomych wyborów (robo-doradcy są tutaj źródłem inspiracji).

Naprawdę zarabiamy

Nie budujemy gry mobilnej ani sieci społecznościowej dla psów. Zarabiamy kilka tysięcy dolarów na kredycie hipotecznym, przy doskonałej ekonomice jednostkowej. Więc zarobiliśmy znaczne pieniądze od pierwszego dnia.

To jest duży przemysł

W Stanach Zjednoczonych jest około 7 milionów kredytów hipotecznych rocznie. Branża kredytów hipotecznych jest o kilka rzędów wielkości większa niż poprzednia branża, w której pracowałem, przemysł muzyczny.

Amerykańskie papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką mieszkaniową (o łącznej wartości około 16 tysięcy dolarów) są klasą aktywów większą niż akcje amerykańskie. Jednak mechanizm wyceny jest niezwykle prymitywny – spakuj kilka kredytów hipotecznych w pakiet i wyceń je według kilku zmiennych, takich jak zip, ocena kredytowa, wartość kredytu do wartości i zadłużenie do dochodu. A co by było, gdybyśmy mogli wziąć tę klasę aktywów o wartości 16 ton i wprowadzić ją na płynny rynek, na którym ceny są określane przez modele i aktualizowane w czasie rzeczywistym? A co by było, gdybyśmy mogli licytować kredyty hipoteczne (lub ich części) na rynku w momencie ich powstania, tak jak działa przestrzeń adtech? Strona rynków kapitałowych ma wiele możliwości.

Dopiero zaczynamy

Koszt strasznych kredytów hipotecznych to nie tylko skandaliczne prowizje. Istnieje również ogromny „podatek od transakcji na rynku nieruchomości finansowanych z kredytu hipotecznego ze względu na ryzyko. Zasadniczo oferty gotówkowe wymagają premii w wysokości od 5% do 15% kwoty (1) (2). Jest to koszt, który konsumenci muszą ponieść, ponieważ sprzedawca (i pośrednik w handlu nieruchomościami) nie chce zajmować się ryzykiem niepowodzenia transakcji. Ten „podatek wynosi około 50-100 miliardów dolarów rocznie, które muszą płacić amerykańscy konsumenci (oprócz i tak już skandalicznych prowizji od pośredników w obrocie nieruchomościami). Więc wykraczając poza samą szybkość i łatwość transakcji, naszym następnym celem jest zmniejszenie ryzyka zasadniczo do zera.

Co dalej?

Po pierwsze, daj mi znać, jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem! To była wspaniała podróż przez ostatnie dwa lata i nie mogę się doczekać, aby podzielić się niektórymi rzeczami, nad którymi pracujemy.

Z tagiem: lepsze, kariera, startupy

Powiązane posty
  • Zatrudniamy w Better 2019-12-09
  • Szukam inżynierów danych 28.01.2018Wybuchowe oferty to bzdury 2016-03-16Czego startupy mogą nauczyć się od Koch Industries? 2019-12-19Różne niezamówione (i prawdopodobnie stronnicze) porady zawodowe 26.09.2019Erik Bernhardsson. jest CTO w Better, czyli startupie zmieniającym sposób udzielania kredytów hipotecznych. Piszę dużo kodu, z których część kończy się na otwartym kodzie źródłowym, na przykład Luigi i Annoy. Współorganizuję również spotkanie NYC Machine Learning. Możesz śledzić mnie na Twitterze lub zobaczyć więcej faktów o mnie.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy