Dlaczego Bitcoin jest tak niestabilny

17.02.2021
Category: Kart Kredytowych

Kiedy napisałem swój pierwszy artykuł o bańce Bitcoin zatytułowany The Great Bitcoin Scam w dniu 28 grudnia 2017 r., Bitcoin kosztował 15 433,73 USD. Na dzień dzisiejszy, 9 lutego 2018 r., Około 40 dni później, bitcoin spadł o ponad połowę, a cena oscyluje między 6000 a 9000 USD w zależności od pory dnia lub nocy. Wahania 10% lub większe występują czasami co kilka godzin.

Dlaczego więc Bitcoin nagle stał się bardziej niestabilny? Nie ma jednej odpowiedzi, ale kilka. Przeanalizujmy po kolei te najważniejsze.

Bańka kryptowalutowa dopiero zaczęła spadać

Chociaż niektórzy z nas tak to nazywali w tamtym czasie, tylko po miesięcznej retrospekcji jest jasne, że inwestycje w kryptowalutę utworzyły wielką bańkę. Ekonomista Nouriel Roubini faktycznie ogłosił, że jest to „Matka wszystkich baniek i największa odnotowana bańka w historii.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, bańki ekonomiczne nie zapadają się całkowicie w ciągu jednego dnia, jak w przypadku pęknięcia balonu, ale zazwyczaj pełne opróżnienie zajmuje kilka miesięcy. Na przykład bańka giełdowa z 1929 r. Zaczęła spadać już we wrześniu tego roku, miała masowe wyprzedaże w październiku, ale nie osiągnęła pełnego dna aż do lutego 1930 r. Podobnie jak w przypadku krachu z 2008 r., Który rozpoczął się w czerwcu tego roku, ale rynek osiągnął dno dopiero w lutym 2009 roku. Podobnie, krach dot-com (a dokładniej dot-con), który rozpoczął się wiosną 2000 roku, spadł dopiero prawie cały rok później. Zresztą nawet niesławny Tulip Bulb Bubble w 1637 roku potrzebował kilku miesięcy, aby całkowicie opróżnić.

Wszystkie te bąbelki miały mnóstwo „fałszywych dna, na których przez chwilę wydawało się, że cena wróci do góry.

Jeśli mamy podążać za historią, bańka kryptowalutowa właśnie zaczęła opadać, a wciąż pozostaje wiele do zrobienia. To stary dowcip o człowieku, który skacze z Empire State Building i mijając 80 piętro po drodze w dół mówi: „Jak na razie dobrze.

Najlepsze miejsca na emeryturę w 2020 roku Bitcoin nie ma żadnej podstawowej ceny, na którą można by się oprzeć

Krach na giełdzie nigdy nie osiąga zera, ponieważ w pewnym momencie fundamenty rynku przejmują kontrolę i ludzie mogą zobaczyć zwrot z inwestycji. Weźmy na przykład akcje Microsoftu, które spadły w 2000 r. W wyniku upadku dot-comów z wysokiego poziomu 39,264 w grudniu 1999 r. Do najniższego poziomu 14,589 w grudniu 2000 r. Dlaczego akcje firmy Microsoft nie spadły do ​​zera, podobnie jak wiele innych spółek technologicznych? mniej więcej w tym czasie, czy jak Lehman Brothers w 2008 roku?

Powodem jest to, że akcje Microsoftu miały fundamentalną cenę, na której można było ponownie spaść, ponieważ Microsoft kontynuował sprzedaż i sprzedaż swojego systemu operacyjnego i lukratywnych produktów Office. W pewnym momencie inwestorzy mogli zobaczyć, że zarówno Microsoft przetrwa, jak i że Microsoft będzie nadal wypłacał inwestorom dywidendy, dzięki którym ostatecznie nie tylko odzyskają swoją inwestycję, ale także uzyskają przyzwoity zwrot. Porównaj Microsoft w 2000 r. Z Lehman Brothers w 2008 r., Gdzie ten ostatni był tak wykorzystany przez swoje produkty zabezpieczone hipoteką, że stał się niewypłacalny i nie dawał nowym inwestorom szansy na odzyskanie kapitału, a tym bardziej na zwrot.

Bańka Bitcoin

Problem z zakupem Bitcoina polega na tym, że nie generuje on zwrotu, ale jest po prostu tokenem internetowym, który jest używany jako alternatywa do przesyłania pieniędzy między jego użytkownikami (i za który muszą uiszczać opłaty przy każdej transakcji). Innymi słowy, Bitcoin nie ma podstaw i nigdy nie będzie miał podstaw. Jedyne, co mają inwestorzy Bitcoin, to nadzieja, a może bliższa modlitwie, że wartość Bitcoin wzrośnie w przyszłości w oparciu o popyt. Nawet to drugie wydaje się dziwne, ponieważ istnieje ponad 1300 kryptowalut, które robią to samo, co Bitcoin, i nie potrzeba nic więcej niż bystry matematyk z algorytmem, aby stworzyć nową kryptowalutę, tj. Kryptowaluty są widgetem potencjalnie tania i nieskończona podażco powinno sprawić, że każdy inwestor stawiający na przyszłą aprecjację, cóż, wzdrygnął się.

Fakt, że kryptowaluty, w tym Bitcoin, nie mają ceny podstawowej, ma inną konsekwencję, polegającą na tym, że wydaje się niemożliwe wycena poszczególnych jednostek kryptowaluty znacznie powyżej zera. Na przykład niektórzy ekonomiści twierdzą, że Bitcoin powinien mieć w najlepszym przypadku nominalną cenę 20 USD za sztukę.

Chodzi o to, że: jeśli nie wiesz, jaka powinna być cena Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty , to zupełnie nie masz pojęcia, czy przepłacasz za niego, czy za mało. Przynajmniej ta okoliczność przyczyni się do dużej zmienności.

Istnieje powszechna manipulacja rynkowa w kryptowalutach

W ostatnich dniach nie brakowało artykułów omawiających manipulacje cenami w Bitcoinie, z wyraźnymi dowodami na znaczące manipulacje cenami, które miały miejsce w 2013 r. I w okresie poprzedzającym 2017 r.

Manipulacja cenami to po prostu odwrotna strona tak zwanej korzyści z kryptowalut, że nie podlegają one regulacjom rządowym. Bez regulacji źli aktorzy mogą manipulować ceną kryptowalut, a następnie wypłacać bogate pieniądze na długo przed tym, zanim reszta inwestorów się zorientuje.

Nawet gdy Bańka spada, wydaje się, że ma miejsce spora pułapka na byki, poprzez zawieranie kluczowych transakcji o niskim wolumenie, które wydają się wskazywać na odwrócenie ceny w górę, a następnie sprzedaż tym oszukanym inwestorom po wyższej cenie. Ten rodzaj manipulacji na rynku znacząco przyczynia się do zmienności.

Istnieje gwałtowne oszustwa w kryptowalutach

Każdy zasób, który nie ma ceny podstawowej, jest celem oszustów, którzy potrafią opowiedzieć wielką rybę o tym, ile powinien być wart. „Kup dziś moją kryptowalutę, a obiecuję, że jutro wieczorem będziesz mieć w garażu Lamborghini. Takie są zarzuty krążące między innymi po Bitconnect, którego forum dyskusyjne zawiera teraz wzmiankę o infolinii dla samobójców.

Wiadomości takie jak ta sprawiają, że inwestorzy zastanawiają się: „Które kryptowaluty są prawdziwe, a które fałszywe? Czy któreś z nich są prawdziwe? Ergo , zmienność.

Inwestorzy instytucjonalni trzymają się z daleka

Ponieważ kryptowaluta nie ma ani wartości wewnętrznej, ani nie można jej wycenić na podstawie analizy fundamentalnej, inwestorzy instytucjonalni w dużej mierze trzymają się z daleka. W związku z tym kryptowaluty nie mają dostępu do tego największego oceanu bogactwa i zamiast tego muszą polegać na indywidualnych inwestorach na całym świecie. Wadą jest to, że inwestorzy indywidualni rzadko są inwestorami typu „kup i trzymaj lub mają horyzont inwestycyjny znacznie dłuższy niż najbliższe oficjalne święto, podczas gdy inwestorzy instytucjonalni patrzą na swoje aktywa w dłuższej perspektywie i mogą być zadowoleni z posiadania określonych aktywów przez lata, zanim się skończą .

Brak inwestorów instytucjonalnych, z ich poglądami kupna i trzymania, jest jedną z największych przyczyn ekstremalnej zmienności kryptowalut.

Planiści finansowi nie zalecają już inwestycji w kryptowaluty

Kiedy bańka kryptowalutowa narastała w 2017 roku, nie tylko kilku doradców finansowych powiedziało swoim klientom, aby obstawiali bitcoiny i inne alternatywne waluty. Jednak pod koniec tego roku większość większych firm brokerskich zaczęła wprowadzać zakaz handlu kryptowalutą jako zbyt spekulacyjny (co jest wielkim niedopowiedzeniem). To również wyprowadziło potencjalnych inwestorów z rynku kryptowalut i przyczyniło się do zmienności.

Nawiasem mówiąc, nie tylko kilku doradców finansowych, którzy powiedzieli swoim klientom, aby kupili Bitcoin i jego braci, gdy był bliski szczytu, teraz wyraża nowo odkryte zainteresowanie planowaniem ochrony aktywów.

Teoria „magazynu wartości została eksplodowana

Jednym z największych punktów sprzedaży kryptowaluty jest to, że ma ona potencjał do przechowywania wartości przed inflacją związaną z walutami rządowymi. Tutaj często używanym przykładem jest Wenezuela.

Problem polega na tym, że ze wszystkich powyższych powodów kryptowaluty są z natury bardzo niestabilne i nikt nie chce „przechowywać wartości w czymś, co może rosnąć i spadać o 10% lub więcej prawie każdego dnia. Mówiąc inaczej, to niewielki komfort, że kryptowaluta może zapewnić ochronę za dziesięć lat od teraz, jeśli nastąpi zwiększona inflacja, jeśli istnieje ryzyko utraty znacznej części wartości dzisiaj.

Rozerwanie argumentu „przechowywania wartości przemawiającego za kupnem kryptowaluty również prowadzi do jej zwiększonej zmienności – coś w rodzaju samospełniającej się przepowiedni w negatywie.

Teoria „kupowania technologii eksplodowała

Największą farsą z nich wszystkich jest to, że jeśli ktoś kupuje Bitcoin lub jakąkolwiek kryptowalutę, to „kupuje technologię. Jest to powód do kupowania i trzymania Bitcoina, który wielu prawdziwych wierzących często wyraża, całkiem błędnie.

Osoba, która jest właścicielem Bitcoin, nie jest właścicielem technologii, a raczej jej użytkownikiem , co jest zupełnie inne. Żaden właściciel Bitcoin nie otrzyma tantiem, jeśli ktokolwiek inny kupi lub użyje Bitcoin. Wręcz przeciwnie, aby korzystać z Bitcoin, właściciel musi zapłacić opłaty transakcyjne.

Ten argument jest podobny do tego, jak ktoś kupuje suszarkę do włosów, ponieważ „wierzy w technologię. Cóż, to wspaniale, ale nie oznacza to, że zakup suszarki do włosów przyniesie korzyści dzięki technologii, poza czerpaniem z niej korzyści.

Prawdziwie wierzący i zdesperowani wciąż kupują – ale kończą się pieniądze

W znacznym stopniu cena Bitcoina jest podtrzymywana przez prawdziwych wierzących, czyli ludzi, którzy poważnie wierzą, że Bitcoin pewnego dnia stanie się walutą świata i dzięki temu staną się bogaci. Prawdziwie wierzący odnoszą się do siebie celowo błędnie napisanym terminem „hodlers i mają więcej niż sprawiedliwy udział suwerennych obywateli i innych anarchistów.

Hodowcy są wspierani w swoich wysiłkach w obronie ceny Bitcoinów przez zdesperowanych ludzi, którzy kupili Bitcoin, gdy zawisł na północ od 15 000, a następnie natychmiast stracili połowę lub więcej swoich pieniędzy. Ci biedni (dosłownie) ludzie podwajają bitcoin, podobnie jak hazardzista, który stracił mnóstwo pieniędzy, a następnie ryzykuje równowagę, aby spróbować odzyskać. Wielu z tych ludzi kupowało Bitcoin na kredyt i co najmniej jedno badanie sugeruje, że aż 20% zakupów Bitcoin było na kredyt.

Jednak ostatnia grupa nabywców kredytów Bitcoin albo kończy się kredyt, albo ich banki nie zezwalają już na zakupy Bitcoin za pomocą kart kredytowych. Innym sposobem spojrzenia na to jest to, że podwojenie powoduje dwukrotne wyczerpanie się pieniędzy.

Zarówno hodowcy, jak i zdesperowani mają to samo wspólne, a mianowicie mają byczą wizję tunelu, że Bitcoin powróci na swoje dotychczasowe wyżyny. To nie jest fundamentalna analiza ceny, ale po prostu modlitwa.

Nic nie jest bardziej niebezpieczne

Niż pragnienie, kiedy jest złe

Słowa „I Desire autorstwa Devo

Ludzie, którzy nadal kupują Bitcoin, niezależnie od (braku) podstaw, również przyczyniają się do dużej zmienności Bitcoina.

Bitcoin to najczystsza spekulacja

Załóżmy, że mamy grupę graczy przy stole z jednym z tych tanich zestawów żetonów pokerowych, które mają białe, niebieskie i czerwone żetony. Powiedzmy, że Bitcoin to czerwony chip, a niebieskie i białe chipy to kilka innych kryptowalut.

Wartość żetonów jest po prostu tym, co gracze mówią, że powinna być. Pierwsi gracze płacą kasynie tylko 1 dolara za każdy żeton. Od tego momentu nie ma gry w pokera, ale gracze po prostu siedzą i wymieniają żetony na podstawie tego, ile ich zdaniem mogą być warte na koniec gry. Niektórzy gracze wyjmują z kieszeni dodatkowe portfele i kupują więcej żetonów od innych graczy, którzy wykorzystują tę okazję do wypłaty. Niektórzy gracze odchodzą i wchodzą nowi, ale handel trwa. Wartości wszystkich żetonów, w tym czerwonych żetonów Bitcoin, są w danym momencie warte tylko tyle, ile dwóch graczy zgadza się, że są warte, kiedy zawierają umowę. Przeważająca cena żetonów staje się po prostu funkcją tego, czy jest więcej graczy, którzy wierzą, że wzrosną, czy też spadną.

O to tak naprawdę chodzi w handlu kryptowalutami. To po prostu najczystsza spekulacja, ponieważ sam Bitcoin nie robi nic, aby wygenerować dodatkowy dochód (w przeciwieństwie do akcji, które wypłacają dywidendy lub obligacji, które przynoszą odsetki). Innymi słowy, Bitcoin jest marzeniem spekulantów, ponieważ nie ma żadnego zdarzenia zewnętrznego, które wpłynie na jego cenę, poza tym, co inni inwestorzy uważają, że cena będzie rosła lub spadała. Dlatego też sprzedaż kontraktów futures i innych instrumentów pochodnych w Bitcoinie jest jednocześnie niedorzeczna i ma sens.

Kryptowaluty, w tym Bitcoin, zawsze będą niestabilne (z wyjątkiem może sytuacji, gdy cena jest bardzo niska), ponieważ pod koniec dnia chodzi o spekulacje – stało się to ich głównym zastosowaniem, by byki i niedźwiedzie miały o co walczyć .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy