Dlaczego Bitcoin jest tak cenny?

17.02.2021
Category: Twoje Konto

Cena bitcoina wzrosła z zaledwie 759 dolarów rok temu do zdumiewającej kwoty 11760 dolarów dzisiaj. Oczywiście wielu z nich drapie się po głowach. Dlaczego bitcoin jest tak cenny? W dalszej części rozważę dwa wspólne poglądy, zanim przedstawię własny.

1. Produkcja jest kosztowna.Wielu członków społeczności bitcoin twierdzi, że bitcoin jest cenny, ponieważ jest kosztowny w produkcji. Mówią, że każdy bitcoin reprezentuje moc obliczeniową używaną do jego produkcji. Moc obliczeniowa jest cenna. Dlatego bitcoin jest również cenny. Czy to prawda?

Jest w tym ziarno prawdy. Ale ostatecznie to wyjaśnienie nie działa. Zacznijmy od tego, co jest poprawne: produkcja bitcoinów jest kosztowna.

Bitcoin to technologia rozproszonej księgi. Blockchain lub księga główna w rdzeniu Bitcoin musi zostać zaktualizowana po dokonaniu transakcji. Jeśli kupujesz burgera za pomocą Bitcoin, Twoje konto musi zostać obciążone, a konto gościa zasilone. Aby to osiągnąć bez polegania na centralnej izbie rozliczeniowej, wszystkie komputery obsługujące protokół ścigają się, aby rozwiązać skomplikowany problem obliczeniowy, który przetwarza transakcję – a dokładniej blok transakcji. Oczywiście rozwiązanie tego problemu komputerowego jest kosztowne. Aby zachęcić ludzi do poniesienia tych kosztów, pierwszy komputer, który rozwiąże problem, jest nagradzany nowym bitcoinem – bitcoinem, którego nikt wcześniej nie posiadał. To jest wydobywanie. Uruchamiasz program i przy odrobinie szczęścia zdobywasz trochę nowego bitcoina.

Więc gdzie to wyjaśnienie jest błędne? Zasadniczo cofa przyczynowość. Prawdą jest, że ludzie ponoszą koszty wydobywania bitcoinów. Ale to nie czyni bitcoina wartościowym. Osoby fizyczne raczej decydują się na poniesienie kosztów wydobycia, ponieważ bitcoin jest cenny.

Pomyśl o tym w ten sposób: nikt nie kopie złota na moim podwórku. Czemu? Kopanie w poszukiwaniu złota jest kosztowne i prawdopodobnie nie wierzą, że złoto, którego mogliby się spodziewać, pokryłoby koszty kopania w tym miejscu. Ponoszenie kosztów kopania na moim podwórku nie podniosłoby wartości projektu.

Albo tak: godzina w gabinecie lekarskim nie jest droga, ponieważ lekarz spędził wiele lat w szkole. Raczej lekarz spędza wiele lat w szkole, ponieważ godzina w gabinecie lekarskim jest bardzo droga. Lekarze ponoszą koszty niezbędne do świadczenia usług medycznych, ponieważ uważają, że będą one wystarczająco wycenione. Ponoszenie podobnych kosztów, aby nauczyć się nawlekać igłę lub kosić trawę, nie uczyniłoby nawlekania igły lub koszenia trawy bardziej wartościowymi. To po prostu uczyniłoby z ciebie idiotę za marnowanie czasu na naukę czegoś, co nie jest wiele warte.

Pamiętajcie dzieci: nigdy nie rozważajcie od kosztów do wartości. Osoby fizyczne decydują się na ponoszenie kosztów w oparciu o ich oczekiwania co do wartości.

2. To tylko bańka.Innym częstym wyjaśnieniem ogromnego wzrostu ceny bitcoina są spekulacje. Uważam, że twierdzenia o spekulacji są niezadowalające. Przyszłość jest niepewna. Wszystko jest aktem spekulacji. Iść na studia? Spekulujesz, że praca, którą możesz zdobyć, gdy zdobędziesz ten stopień, będzie warta czasu i pieniędzy wydanych na edukację. Zakładasz pizzerię? Spekulujesz, że wystarczająco dużo osób będzie skłonnych oddać ciężko zarobione pieniądze na świeże ciasta z pieca. Trudno wymyślić coś, co nie jest aktem spekulacji. Powinniśmy zapytać: jaka jest podstawa do spekulacji?

Oczywiście większość osób, które twierdzą, że cena bitcoina jest napędzana przez spekulacje, naprawdę oznacza, że ​​jest to bańka; że cena bitcoina jest wyższa niż jego podstawowa wartość. Ale nie przestrzegają podstawowej wartości. Obserwują tylko cenę. Więc jak mogą być tacy pewni? Po naciśnięciu zwykle mówią, że bitcoin musi być przewartościowany, ponieważ nie ma możliwości, aby jego wartość wzrosła tak szybko. Może mają rację. A może bitcoin był wcześniej niedowartościowany. Ponieważ nie obserwujemy fundamentalnej wartości bitcoina, trudno jest rozstrzygać między tymi dwoma poglądami.

3. To przydatne; lub może być w przyszłości.Więc jakie jest moje preferowane wyjaśnienie? To proste: niektórzy uważają, że bitcoin służy pożytecznemu celowi – lub ma potencjał, by służyć użytecznemu celowi w przyszłości. Otóż ​​to. Cena rośnie. Cena spada. A fluktuacja ceny bitcoinów odzwierciedla jedynie stopień, w jakim ludzie myślą, że bitcoin będzie od teraz odgrywał pożyteczną rolę w przyszłości.

Oczywiście jest to trochę bardziej skomplikowane. Jako środek wymiany bitcoin podlega efektom sieciowym. Oznacza to, że osoby fizyczne muszą formułować oczekiwania dotyczące przyszłego rozmiaru sieci, co może być trudne. Podlega również szokom regulacyjnym lub całkowitym zakazom, które mogą wpływać na rozmiar sieci w trudny do przewidzenia sposób. Nie jest więc zaskoczeniem, że cena nieco się odbija.

Ale czy cena nie jest zbyt wysoka, aby opierać się na użyteczności bitcoina? Nie sądzę. Kapitalizacja rynkowa bitcoinów wynosi obecnie około 200 miliardów dolarów. Dla porównania kapitalizacja rynkowa Visa wynosi nieco ponad 245 miliardów dolarów. Kapitalizacja rynkowa MasterCard wynosi około 154 miliardów dolarów. Kapitalizacja rynkowa Western Union wynosi około 9 miliardów dolarów. Moglibyśmy przejść dalej na listę. Czy tak trudno uwierzyć – lub zaakceptować to, że wierzą inni – że bitcoin może pewnego dnia zdobyć jedną trzecią globalnego rynku płatności?

Niektórzy patrzą na cenę bitcoina i widzą bańkę. Widzę wielu ludzi stawiających na bitcoiny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy