Co się dzieje z moim samochodem podczas bankructwa?

17.02.2021
Category: Decyzje Finansowe

W tym artykule:

 • Czy możesz zatrzymać samochód po ogłoszeniu upadłości?
 • Co się dzieje z twoim samochodem w przypadku bankructwa w rozdziale 7?Co się dzieje z twoim samochodem w przypadku bankructwa w rozdziale 13?Jak upadłość wpływa na kredyt?Monitoruj swój kredytOgłoszenie upadłości to poważna decyzja, która w zależności od rodzaju upadłości może spowodować utratę kredytu na siedem lub 10 lat. Ale jeśli toniesz w długach, których nie możesz spłacić, może to służyć jako ostatnia deska ratunku, aby pomóc Ci w „zresetowaniu swoich finansów.

  Istnieją dwa główne rodzaje upadłości: rozdział 7, który likwiduje część aktywów, oraz rozdział 13, który koncentruje się na spłacie długów. To, co stanie się z Twoim samochodem będącym w stanie upadłości, zależy zarówno od rodzaju ogłoszenia upadłości, jak i od tego, ile masz kapitału własnego.

  Czy możesz zatrzymać samochód po ogłoszeniu upadłości?

  Istnieje kilka czynników, które wpływają na to, czy będziesz w stanie utrzymać swój pojazd w trakcie procesu upadłości. Ponieważ Twój pojazd jest uważany za aktywa i potencjalnie wartościowe, wierzyciele mogą z tego skorzystać, chcąc odzyskać dług. Twój pojazd może jednak podlegać zwolnieniu, które chroni go przed przejęciem. Ogólnie biorąc pod uwagę, czy będziesz w stanie zatrzymać swój samochód, bierze się pod uwagę następujące kwestie:

  • Rodzaj bankructwa, który zgłaszasz
  • Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem pojazdu, czy też go wynajmujesz, czy nadal go finansujeszWartość pojazduJakie zwolnienia obowiązują w miejscu Twojego zamieszkaniaCzytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz się spodziewać po Twoim pojeździe po ogłoszeniu upadłości.

   Co się dzieje z twoim samochodem w przypadku bankructwa w rozdziale 7?

   Zgłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 7 może spłacić niektóre niezabezpieczone długi, ale może również wymagać sprzedaży lub oddania niektórych aktywów w celu spłaty długów. Pozycje zwolnione z likwidacji i wartość, która może podlegać zwolnieniu, różnią się w zależności od stanu.

   Jeśli złożysz wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie Rozdziału 7, a lokalne przepisy dotyczące upadłości zezwalają na zwolnienie z podatku całego kapitału własnego samochodu, możesz zachować pojazd – o ile spłacasz pożyczkę. A jeśli wartość rynkowa pojazdu, który bezpośrednio posiadasz, jest niższa niż kwota zwolnienia, wszystko jest jasne.

   Aby określić, ile masz kapitału własnego w pojeździe, odejmij aktualne saldo pożyczki od wartości samochodu. Ponieważ pojazdy tracą na wartości dość szybko, możesz nie mieć dużego kapitału własnego, chyba że zbliżasz się do końca okresu pożyczki.

   Po ustaleniu, ile masz kapitału własnego w swoim pojeździe, przyjrzyj się, jakie zwolnienie z obowiązku posiadania pojazdu silnikowego obowiązuje w Twoim stanie. Jeśli masz mniej kapitału niż limit zwolnienia, samochód jest chroniony. Na przykład, jeśli limit zwolnienia w Twoim stanie wynosi 4000 USD, a posiadasz 3500 USD kapitału własnego w swoim pojeździe, możesz go zatrzymać.

   Jeśli kapitał własny w Twoim samochodzie przekroczy limit zwolnienia, może się wydarzyć kilka różnych rzeczy.

   • Powiernik (osoba zarządzająca Twoją sprawą upadłościową) może sprzedać Twój pojazd, dać Ci zwolnioną kwotę, a pozostałą część wykorzystać na spłatę wierzycieli. Mogą również dać ci możliwość spłaty kapitału ze zniżką w celu zachowania samochodu.
   • Jeśli zalegasz ze spłatami kredytu samochodowego, pożyczkodawca może przejąć samochód. Pojazd nie jest chroniony zwolnieniem, jeżeli pożyczka związana z pojazdem jest zaległa. Ale możesz być w stanie zachować samochód, spłacając pozostałą część pożyczki w jednej ryczałcie lub potwierdzając pożyczkę, co pozwoli ci go zmodyfikować i odzyskać dobrą kondycję.Masz również możliwość oddania pojazdu pożyczkodawcy, co zdejmuje odpowiedzialność z kredytu samochodowego po bankructwie. Ale oznacza to, że nie będziesz mieć pojazdu, a zrobienie tego będzie miało konsekwencje kredytowe podobne do przejęcia.Co się dzieje z twoim samochodem w przypadku bankructwa w rozdziale 13?

    Inną formą upadłości jest rozdział 13, który działa nieco inaczej niż rozdział 7. Zamiast likwidować aktywa niezwolnione w celu spłaty wierzycieli, wejdziesz w plan spłaty długu. Twoja nieruchomość nie jest sprzedawana w tej formie upadłości; zamiast tego twoje finanse zostaną zreorganizowane i rozpoczniesz proces spłaty. Jeśli jesteś całkowitym właścicielem samochodu, będziesz w stanie go zatrzymać.

    Będziesz mieć okres spłaty trzech lub pięciu lat, a po jego zakończeniu część pozostałych długów może zostać spłacona – co oznacza, że ​​nie musisz już ich spłacać. Nie wszystkie długi mogą jednak zostać umorzone. Można na przykład spłacić zadłużenie z tytułu karty kredytowej i kredytu medycznego, ale nie można spłacać kredytów hipotecznych i studenckich.

    Kiedy ogłaszasz upadłość na podstawie rozdziału 13, Twój dług jest podzielony na trzy grupy:

    • Długi priorytetowe : muszą zostać spłacone w całości. Obejmuje to koszty upadłości, niezapłacone podatki z ostatnich trzech lat oraz alimenty na dzieci i małżonków.
    • Zabezpieczone długi : do tej kategorii należą kredyty samochodowe. Jeśli masz kredyt samochodowy, kwota, jaką jesteś mu winien, może zostać zmniejszona w postępowaniu upadłościowym na podstawie rozdziału 13, jeśli jesteś mu winien więcej niż wynosi aktualna wartość. Ponadto, jeśli kwalifikujesz się do planu spłaty i spłacasz pożyczkę, możesz zachować pojazd. Niezabezpieczone długi : zostaną umorzone po ogłoszeniu upadłości po ukończeniu planu spłaty.Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie nadrobić zaległości w spłacie kredytu samochodowego lub nie możesz już pozwolić sobie na naprawy lub płatności za samochód, możesz wyjść z płatności oddając samochód z powrotem pożyczkodawcy, który jako wspomniany, ma konsekwencje kredytowe.

     Jak upadłość wpływa na kredyt?

     Obie formy upadłości mogą poważnie zaszkodzić Twojemu kredytowi przez wiele lat, więc złożenie wniosku nie jest działaniem, które należy lekceważyć.

     Bankructwo na podstawie rozdziału 7 utrzymuje się w raportach kredytowych przez 10 lat, podczas gdy upadłość na podstawie rozdziału 13 utrzymuje się przez siedem lat. Oznacza to, że nawet prawie dziesięć lat po złożeniu wniosku potencjalni wierzyciele, pożyczkodawcy, wynajmujący, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i inne osoby, którym prawo zezwala na wgląd do Twojego kredytu, będą mogli zobaczyć upadłość w Twoim zgłoszeniu. Posiadanie bankructwa w historii może spowodować, że nie będziesz mógł ubiegać się o nowe wnioski, takie jak pożyczki lub karty kredytowe. Jeśli pożyczkodawca lub wierzyciel cię zaakceptuje, możesz spotkać się z niebotycznymi stopami procentowymi lub opłatami.

     W tym czasie możesz jednak pomóc odbudować swój kredyt, podejmując mądre decyzje finansowe. Jeśli płacisz wszystkie rachunki na czas, unikasz nadmiernych wydatków i odpowiedzialnie korzystasz z zabezpieczonej karty kredytowej, możesz powoli zwiększać swoją zdolność kredytową.

     Monitoruj swój kredyt

     Po złożeniu wniosku o upadłość dobrze jest zacząć regularnie monitorować swój kredyt. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak upadłość wpływa na Twój kredyt, a także jak wszelkie wysiłki podejmowane w celu poprawy wyniku pomogą go odbudować. Pomaga również szybko sprawdzić, czy w raporcie nie ma nowych działań, których nie powinno być, takich jak błędy lub oszustwa, które mogłyby zaszkodzić Twojemu kredytowi.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy