5 spółek, na których możesz zapracować w tym roku

🕓 14.06.2019
👁 109
🗨
5 spółek, na których masz możliwość zarobić w tym roku

Inwestor nie zaakceptować ma dziś łatwego egzystencji. Rekordowo niskie stopy procentowe ograniczają potencjał do zysku z obligacji. Tymczasem rynki akcji stają się coraz bardziej kapryśne, bo hossa w giełdach - napędzana stosunkowo niedawno luźną polityką monetarną banków centralnych - zdaje się wytracać impet. Z innej strony, nie widać przełomu w globalnej gospodarce, który to mógłby wywołać kolejną falę zwyżek.

Koniunkturę w polskiej giełdzie od dłuższego czasu determinują natomiast czynniki polityczne. W efekcie WIG20, innymi słowy indeks największych polskich firm, znalazł się w odstawce, an inwestorzy na przeszukiwanie zysków wybrali się przy segment średnich firm wraz z mWIG40, które są skromniej wrażliwe na tego rodzaju ryzyko. I doszło w rezultacie do wyjątkowej kwestii.

W skali niedawnych pięciu lat różnica pomiędzy wzrostem (i spadkiem) obu indeksów wyniosła ponad setka pkt. proc. Zestawienie mWIG40 zwyżkował teraz na temat 82 proc., gdy WIG20… spadł o 22 proc. Jednocześnie nic nie nakłania o tego, żeby łaskawszym okiem spojrzeć na polskie blue chipy, a z kolei akcje średnich przedsiębiorstw wydają się już drogie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Przy okruszynie wysiłku, można wytypować spółki, które wciąż mają możliwości do zarobku.

Jedni mają problemy, drudzy brylują na giełdzie

Podczas wówczas gdy wydawca „Gazety Wyborczej” - Agora – walczy z kurczącym się rynkiem prasy, spadkiem przychodów ze sprzedaży dzienników oraz kolorowych magazynów i zapowiada zwolnienia grupowe, Wirtualna Polska ma się na giełdzie dobrze. Kurs Agory spadł od momentu stycznia o 7 proc., w tym czasie akcje Wirtualnej podrożały na giełdzie o 33 proc.

- Wirtualna Polska to lider branży reklamy internetowej, która ma dużo lepsze perspektywy niźli inne giełdowe media. Spółka regularnie poprawia wyniki jak i również wkracza na kolejne rynki, np. handel multimedialny lub pośrednictwo turystyczne – wylicza Seweryn Masalski, zarądzający funduszami MM Prime TFI.

Spółka zebrała także dobre noty od analityków. W połowie września Trigon DM podniósł cenę docelową akcji Wirtualnej Polski wraz z 56 zł do 62 zł i zalecił kupno walorów. Podobną pochlebną opinią wydał także Haitong Bank.

Analitycy zwrócili uwagę, że choć wzrost branży reklamowego w Polsce spowolnił w drugim kwartale 2016 aż do 2, 5 proc. r/r, to rynek reklamy www zachował przyzwoitą dynamikę w poziomie 9, 7 proc. Eksperci przekonują też, iż potencjalnie wolniejsze tempo wzrostu rynku reklamowego może pozostawać zrównoważone przez wyższe przychody reklamowe związane z poprawą efektywności i ruchu po segmencie mailingowym i wortalach tematycznych. W raporcie odczytujemy:

Wycena Wirtualnej Polski na lata 2016/2017, ze wskaźnikiem EV/EBITDA w stopniu odpowiednio 12- i 10-krotności emituje się być wygórowana, jednak jedynie jeżeli porównamy ją do typowo medialnych konkurentów. Przekształcanie modelu biznesowego w kierunku e-commerce sprawia, że firma ma charakter w coraz większym stopniu konsumencki, a takie spółki są wyceniane przy użyciu wyższego mnożnika niż medialne.

JSW nadal w cenie

Wciąż obserwację przykuwa Jastrzębska Spółka Węglowa, która dzięki zwyżkom wartości węgla koksowego i pomocy polityków zaliczyła ogromny rajd. Walory spółki w tymże roku podrożały o niemal 500 proc. Seweryn Masalski przekonuje jednak, iż na tym nie skraj.

- Ceny węgla koksowego po ostatnich zwyżkach oscylują w okolicach dwie stówy dolarów za tonę, co ostatni raz miało miejsce w 2012 r., kiedy kurs JSW przekraczał setka zł. Spółka zaś przeszła restrukturyzację kosztową, w tymże obniżkę płac. Analitycy, którzy konserwatywnie zakładają normalizację opłat węgla bliżej 150 dolarów za tonę, wyceniają akcje na 75-80 zł – wyjaśnia ekspert z MM Prime TFI. Tymczasem obecnie jedna akcja JSW kosztuje na GPW 62, 5 zł.

W połowie października dwa TFI - Trigon i PZU – ujawniły się w akcjonariacie Polwaksu. A decyzje zawodowych inwestorów i dużych graczy rynkowych są zwykle dobrą podpowiedzą inwestycyjną. Polwax to producent parafin, który w giełdzie zadebiutował w październiku 2014 r. Od momentu tego czasu jego atuty podrożały o „zaledwie” 32 proc. Rok 2015 upłynął pod znakiem spadków notowań, a dobra passa wróciła do Polwaksu z zaczątkiem tego roku.

- Niedawno pakiet akcji Polwaksu został sprzedany przez fundusz Krokus, dzięki czemu nawis podażowy trwający od debiutu został rozładowany. Cena akcji w stosunku do profitów jest wyjątkowo niska, zaś wyniki mają się podwoić w ciągu kilku lat dzięki rozpoczętemu dużemu programowi inwestycyjnemu – wyjaśnia Seweryn Masalski.

Deweloper jak i również budowniczy, czyli opcja w zysk

Akcje Echo Investment od początku roku wzrosły o ponad 65 proc. Lecz pomimo tak dynamicznej zwyżki z ostatnich miesięcy wciąż ma szansę rosnąć, ponieważ wycena akcji nadal odstaje od giełdowych rywali. Frima zwiększa też sprzedaż. W trzecim kwartale nowych nabywców znalazły 194 mieszkania, czyli o niemal 40 proc. więcej niż przed rokiem. Łącznie od stycznia sprzedaż w ramach umów przedwstępnych sięgnęła 502 lokale wobec 343 rok kalendarzowy wcześniej.

- W kształtującej się strukturze ekipy Griffin giełdowe Echo Investment staje się typowym deweloperem, którego budynki są rozprowadzane głównie do Echo Prime Properties. Pierwsze transakcje dawny dokonywane po stosunkowo ogromnych cenach, a zarząd dzieli się wpływami z akcjonariuszami w formie dywidendy. Wycena spółki jest mniejsza niż porównywalnych podmiotów, co sprawia, że perspektywy dla kursu wyglądają korzystnie – przekonuje Seweryn Masalski.

Notowania Trakcji już tak dynamicznego rajdu nie zaliczyły - wzrost od stycznia sięgnął zaledwie 3 proc.

- Spółka budująca infrastrukturę kolejową wyceniana wydaje się być dosyć nisko. Głównym elementem wzrostu kursu jest duży program inwestycyjny na kolei, którego apogeum przypadnie na lata 2018-2022. Trakcja wśród spółek giełdowych winna zgarnąć największą część owego tortu – uważa Seweryn Masalski.

Pod wystarczy września firma poinformowała, iż ma zamiar przeprowadzić optymalizację struktury organizacyjnej spółki jak i również w związku z tym planuje zwolnienia grupowe. Do końca czerwca 2017 r. pracę straci do 300 osób. Redukcja zatrudnienia ma spowodować znaczący spadek kosztów stałych w następnych latach.

Tagi: giełda GPW akcje spółki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: mkinnov8
Związane z
5 spolek na ktorych mozesz zarobic w tym roku
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
2, 7 mld dolarów długu za gaz. «Ukraina rozwiąże tę kwestię do finiszu stycznia»  Informacje
Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...
Nie znaleziono